586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Znaki okultystyczne

Czym są znaki okultystyczne?

Znaki okultystyczne to znaki związane ze światem astralnym, duchowym, niewidocznymi istotami oraz magicznymi rytuałami. To synonim ezoteryki. Znaki te to zwykle elementy rytuałów lub amulety chroniące przed określonymi mocami.

Jak wyglądają znaki okultystyczne?

Pentagram

Pentagram, źródło: Pixabay

Wielokąt foremny w kształcie gwiazdy pięcioramiennej. Pojawił się prawdopodobnie w Mezopotamii w 3000 r. p. n. e. Tworzony jest za pomocą przeplatających się linii. Środek pentagramu tworzy pięciokąt foremny. Bywa nazywany gwiazdą pitagorejską. Pentagram błędnie jest uznawany za symbol zła i szatana. Wywodzi się ze starożytności i początkowo w Babilonie rysowano go na pojemnikach z żywnością, aby nie ulegała zepsuciu. Pierwsi chrześcijanie widzieli w nim symbol ran Chrystusa. Dopatrywano się w nim symbolu pięciu zmysłów człowieka.

Trójząb

Trójząb, źródło: Pixabay

To symbol pojawiający się w wielu systemach wierzeń. W starożytnej Grecji był atrybutem Posejdona (w Rzymie – Neptuna), który dzięki trójzębowi tworzył źródła, wywoływał burze. Jest ot też symbol pojawiający się w religii taoistycznej, służy do wzywania bóstw, duchów, stanowi tajemniczość Trójcy.

Pacyfka

Pacyfka, źródło: Wikimedia Commons

Symbol ruchu pacyfistycznego, czyli potępiającego wojnę i dążącego do światowego pokoju. Stworzył ją projektant Gerald Holtom za pomocą alfabetu używanego przez marynarkę – uformował na kole litery N i D, symbolizujących nuklearne rozbrojenie. Pacyfce przypisuje się charakter okultystyczny, jego inna nazwa według części osób to Krzyż Nerona. Miał być symbolem prześladowania, upadku chrześcijan. Pochodzi prawdopodobnie od Nerona, który ukrzyżował apostoła Piotra do góry nogami. A. S. LaVley, założyciel Kościoła Szatana używał tego symbolu przed czarnymi mszami i orgiami w San Francisco, stąd przyjęło się, że pacyfka to znak Szatana, zła.

Heptagram

Heptagram, źródło: Wikimedia Commons

Gwiazda o siedmiu wierzchołkach. Inne jego nazwy to Eleven Star lub Fairy Star. W wielu chrześcijańskich sektach używany jako symbol doskonałości Boga, a także odzwierciedlenie siedmiu dni stworzenia. Używany w współczesnym pogaństwie i czarnoksięstwie, to symbol o magicznej mocy.

Czarne Słońce

Czarne słońce, żródło: Wikimedia Commons

Symbol uformowany z trzech swastyk, ułożonych w formę słońca, z czarnym okrągłym środkiem. Ramiona swastyki tworzą „promienie” słońca. To znak ezoteryczny, okultystyczny. Pojawia się jako wzór na podłodze zamku Wewelsburg. Korzysta z niego dzisiaj germańskie ruch neopogański.

Gwiazda chaosu

Gwiazda chaosu, źródło: Wikimedia Commons

Interpretowana jako symbol chaosu. Koło, z którego wychodzi osiem strzałek. Pojawiła się w twórczości Michaela Moorcocka jako symbol niekończących się możliwości. Znak ten jest używany przez praktykantów magii chaosu. Obecnie w popkulturze oznacza zło i zniszczenie, jest uznawany też za symbol satanistyczny.

Pierścień Atlantów

Pierścień Atlantów, źródło: Wikimedia Commons

Odnaleziono go w XIX wieku w Dolinie Królów. Symbole na nim wygrawerowane miały nie pasować do cywilizacji Egiptu, skąd wzięło się domniemanie, że pochodzi z Atlantydy. Przedstawia wzory geometryczne w formie rzeźbionych prostokątów i dwóch trójkątów. Ma on chronić przed złą energią, balansuje pole energetyczne człowieka, przez to uznaje się go za symbol okultystyczny.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole