586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole chrztu świętego

Czym są symbole chrztu świętego?

Chrzest święty, czyli pierwszy i podstawowy sakrament dla chrześcijan, od którego religia ta bierze swoją nazwę. Łączy wszystkie wyznania chrześcijańskie. Chrzest symbolizuje pięć znaków, które odgrywają znaczącą rolę w trakcie wykonywania obrzędu: woda chrzcielna, znak krzyża, krzyżmo, świeca chrzcielna oraz biała szata. Graficzny symbol chrztu zwykle ogranicza się do chrzcielnicy z wodą chrzcielną, krzyża i gołębicy, czyli symbolu Ducha Świętego.

Co oznaczają symbole chrztu świętego?

Woda chrzcielna jest podstawowym elementem w obrzędzie chrztu. Symbolizuje odrodzenie i zanurzenie człowieka w śmieci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Wówczas, zgodnie z wiarą chrześcijan, ochrzczony staje się świątynią Ducha Świętego (stąd gołębica w graficznych przedstawieniach). Kapłan polewa czoło chrzczonego trzykrotnie wodą.

Chrzcielnica, w której przechowuje się wodę chrzcielną, źródło: Pixabay

Znak krzyża to symbol przynależności do Boga, oznacza łaskę odkupienia, jaką zyskał ochrzczony. Kapłan kreśli krzyż na czole osoby chrzczonej.

Namaszczenie krzyżmem świętym, czyli oliwą z oliwek, połączoną z balsamem, poświęconą w Wielki Czwartek przez biskupa, włącza nowego chrześcijanina do wspólnoty Ludu Bożego oraz wzywa go do świeckiego kapłaństwa i głoszenia Bożego słowa – na wzór Chrystusa.

Krzyżmo święte, źródło: Pixabay

Dopełnieniem obrzędu chrztu jest wręczenie białej szaty, która oznacza czystość i niewinność duszy po zgładzeniu grzechu pierworodnego w trakcie chrztu. Zwykle obrzędu tego dokonuje matka, kładąc na dziecko szatę. Dorośli najczęściej do chrztu przystępują ubrani w białą albę.

Biała szata, źródło: Pixabay

Ostatni symbol, czyli świeca chrzcielna, jest znakiem Chrystusa Zmartwychwstałego i przypomnieniem o tym, że nowo ochrzczony człowiek jest Dzieckiem Bożym. Tradycyjnie świecę zapala ojciec chrzestny.

Świeca - symbol światła Chrystusa, źródło: Pixabay

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole