586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole hinduizmu

Czym są symbole hinduizmu?

Symbole hinduizmu to znaki charakterystyczne dla ogólnie pojętego systemu wierzeń na Półwyspie Indyjskim, zwanego hinduizmem. To niejednolita religia, składająca się z wielu odłamów. Łączy w sobie politeizm, monoteizm, panteizm, henoteizm, a nawet ateizm. Hinduizm cechuje wiara, że każdy system wierzeń prowadzący do Boga jest dobry. Do najważniejszych symboli hinduizmu należą: symbol Om, trisula i (rzadziej) swastyka hinduistyczna.

Jak wyglądają i co znaczą symbole hinduizmu?

Symbol Om

Uznawany za najważniejszy znak hinduizmu symbolizuje świętą sylabę tej religii. Według hinduistów Om to dźwięk, w którym ziemia powstała, oddech Stwórcy, pierwsza głoska Wszechświata, nieco podobnie jak greckie Logos, co w filozofii utożsamiane jest ze słowem Boga tworzącego świat. Symbol jest złożony z trzech łuków, półkola i kropki, co jednocześnie ma symbolizować: głęboki sen, marzenie senne i stan czuwającej świadomości. Na dźwięku Om oparte są wszystkie hymny wedyjskie.

Symbol Om, źródło: Pixabay

Swastyka hinduistyczna

Odmiana swastyki, czyli formy krzyża z połamanymi ramionami. Uznaje się ją za symbol Ganesi (Ganapatiego), bóstwa z głową słonia i ludzkim ciałem. Do niego wyznawcy hinduizmu kierują pierwszą mantrę. Swastyka hinduistyczna różni się od faszystowskiej czterema kropkami, które umieszczone są pod jej ramionami.

Swastyka hinduistyczna, źródło: Pixabay

Trisula

Trójząb jest atrybutem boga Śiwy – jednego z istotniejszych bóstw hinduizmu. Istnieje kilka interpretacji trisuli. Trzy ramiona mogą oznaczać: tworzenie, podtrzymanie i niszczenie lub przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Trisula, źródło: Pixabay

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole