586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol Pentagramu

Czym jest pentagram?

Pentagram to figura geometryczna – wielokąt gwieździsty foremny, nazywany też gwiazdą pitagorejską. Uznawany za symbol magiczny, najczęściej utożsamiany z szatanem.

Pochodzenie i znaczenie symbolu

Pentagram jest znany ludzkości już od czasów prehistorycznych. Powstał najprawdopodobniej w Mezopotamii. Pitagorejczycy widzieli w nim symbol doskonałości, w starożytnym Babilonie rysowany był w miejscach przechowywania żywności, ponieważ wierzono, że chroni ją przed zepsuciem. Co zaskakujące, dla pierwszych chrześcijan pentagram symbolizował pięć ran Chrystusa, demoniczne znaczenie zyskał dopiero ok. XVI wieku. Mimo to za symbol satanistyczny, ze względu na podobieństwo do głowy kozła, uważa się jedynie tzw. odwrócony pentagram. Symbolem o znaczeniu pozytywnym, chroniącym przed złą magią i klątwami jest biały pentagram. Jest także symbolem niektórych religii pogańskich oraz religii Wicca.

Według niektórych teorii pentagram symbolizował też pięć żywiołów – ogień, wodę, powietrze, ziemię oraz ducha lub pięć głównych życiowych zasad: miłość, mądrość, prawdę, sprawiedliwość i cnotę.

Jak wygląda pentagram?

Pentagram ma formę pięcioramiennej gwiazdy. Odwrócony pentagram zwrócony jest jednym wierzchołkiem ku dołowi, otoczony jest okręgiem lub wężem zjadającym własny ogon. Często w znak gwiazdy wpisana jest głowa kozła. Wokół symbolu można spotkać czasem imiona Samaela i Lilith, czyli boga śmierci i pierwszej, zbuntowanej żony biblijnego Adama.

Biały pentagram ma dwa wierzchołki skierowane ku dołowi, często w środek gwiazdy wpisana jest postać człowieka.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole