codziennie nowe aktualizacje
Symbole ateizmu
Spis treści
Czym jest ateizm?
Ateizm to według religioznawców odrzucenie religii, religijności. Wiąże się to z brakiem wiary w Boga (lub wielu bogów) jako stwórcy wszechrzeczy. Często uznaje też wiarę za nielogiczną, sprzeczną z rozumem lub po prostu niepotrzebną. Ateizm towarzyszy człowiekowi od starożytności, wówczas propagowany był przez filozofów m. in. Epikura czy Diagorasa z Melos. Często mianem ateistów określano ludzi wyznających sprzeczne wierzenia wobec ogólnie dominujących. Ateizm popularny stał się w okresie Oświecenia w XVII-wiecznej Francji i później, w XIX-wiecznych Niemczech. W zakres ateizmu nie wchodzi krytyka wiary, jedynie zaprzeczanie jej.
Czym są symbole ateizmu?
Ateizm nie wiąże się z jednym konkretnym symbolem. Przypisuje mu się kilkadziesiąt znaków, można wyróżnić nawet do 120. Do popularniejszych oznaczeń, kojarzonych z ateizmem, należy tak zwana Ryba Darwina. Wygląda ona nieco podobnie do chrześcijańskiego znaku ryby (Ichtys), jednak symbol ateistyczny ma głowę odwróconą w prawo i ma nóżki.
Równie popularny jest Czajniczek Russela, zwany także Kosmicznym Czajniczkiem. Przypomina nieco Rybę, natomiast ma podstawkę i pokrywkę jak czajnik, z nazwiskiem „Russel” wpisanym we wnętrze. Wymyślił go filozof Bertrand Russel, który twierdził, że to istnienia Boga trzeba dowodzić, i powinni tego dokonać teiści.
Trzecim równie dobrze znanym znakiem jest Atomowy Wir. Jego zawijające się linie i otwarty dół mają symbolizować poszukiwania sensu i wolne, otwarte myślenie, dzięki któremu człowiek może doświadczyć lepszego życia.
Ostatnim często pojawiającym się logo ateizmu jest litera „A”, nawiązująca nieco swym kształtem do symbolu nieskończoności. Jest to zwyczajnie pierwsza litera słowa „ateizm”, z języka angielskiego „atheism”, nie ma głębszego podtekstu.
Komentarze