586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole ateizmu

Czym jest ateizm?

Ateizm to według religioznawców odrzucenie religii, religijności. Wiąże się to z brakiem wiary w Boga (lub wielu bogów) jako stwórcy wszechrzeczy. Często uznaje też wiarę za nielogiczną, sprzeczną z rozumem lub po prostu niepotrzebną. Ateizm towarzyszy człowiekowi od starożytności, wówczas propagowany był przez filozofów m. in. Epikura czy Diagorasa z Melos. Często mianem ateistów określano ludzi wyznających sprzeczne wierzenia wobec ogólnie dominujących. Ateizm popularny stał się w okresie Oświecenia w XVII-wiecznej Francji i później, w XIX-wiecznych Niemczech. W zakres ateizmu nie wchodzi krytyka wiary, jedynie zaprzeczanie jej.

Czym są symbole ateizmu?

Ateizm nie wiąże się z jednym konkretnym symbolem. Przypisuje mu się kilkadziesiąt znaków, można wyróżnić nawet do 120. Do popularniejszych oznaczeń, kojarzonych z ateizmem, należy tak zwana Ryba Darwina. Wygląda ona nieco podobnie do chrześcijańskiego znaku ryby (Ichtys), jednak symbol ateistyczny ma głowę odwróconą w prawo i ma nóżki.

Ryba Darwina, źródło: Pixabay

Równie popularny jest Czajniczek Russela, zwany także Kosmicznym Czajniczkiem. Przypomina nieco Rybę, natomiast ma podstawkę i pokrywkę jak czajnik, z nazwiskiem „Russel” wpisanym we wnętrze. Wymyślił go filozof Bertrand Russel, który twierdził, że to istnienia Boga trzeba dowodzić, i powinni tego dokonać teiści.

Czajniczek Russela, źródło: Pngegg

Trzecim równie dobrze znanym znakiem jest Atomowy Wir. Jego zawijające się linie i otwarty dół mają symbolizować poszukiwania sensu i wolne, otwarte myślenie, dzięki któremu człowiek może doświadczyć lepszego życia.

Wir Atomowy, źródło: Wikimedia Commons

Ostatnim często pojawiającym się logo ateizmu jest litera „A”, nawiązująca nieco swym kształtem do symbolu nieskończoności. Jest to zwyczajnie pierwsza litera słowa „ateizm”, z języka angielskiego „atheism”, nie ma głębszego podtekstu.

Ateistyczne symbol "A", źródło: Pixabay

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole