586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Pacyfa (symbol pokoju)

Co to jest pacyfa?

Pacyfa (zwana również pacyfką) to symbol pokoju, pacyfizmu, miłości, postawy antywojennej, znak hipisów.

Za jego twórcę uważa się Geralda Holtoma, który do stworzenia znaku wykorzystał dwie litery z alfabetu semaforowego (stosowanego dawniej przez marynarzy kodu, złożonego z sygnałów nadawanych przy użyciu chorągiewek i rąk). Brytyjski projektant połączył w okręgu (symbolizującym świat) litery N i D, które są skrótem od „Nuclear Disarmament” (nuklearne rozbrojenie).

Jak wygląda pacyfa?

Pacyfa wygląda jak okrąg z wpisanymi trzema przecinającymi się liniami.

Pacyfa – symbol pokoju, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pacyfa.svg, autor: MesserWoland (grafika niezmieniona), licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Pacyfa – kiedyś i dziś

Pacyfa to symbol rozpowszechniony i rozpoznawalny na całym świecie. Stworzona przez G. Holtoma posłużyła jako znak Brytyjskiej Kampanii na rzecz rozbrojenia jądrowego i symbol manifestacji przeciwko używaniu broni jądrowej, biologicznej i chemicznej (1958). Potem szybko stała się znakiem używanym w latach 60. i 70. XX wieku przez środowiska hipisowskie.  

Również współcześnie pacyfa to bardzo popularny symbol pokoju, jest również często wykorzystywany jako motyw w funkcjach dekoracyjnych (np. w modzie).

Niekiedy pacyfa uważana jest za symbol satanistyczny i znak walki z chrześcijaństwem (głównie przez  radykalne środowiska związane z Kościołem katolickim) i funkcjonuje jako „Krzyż Nerona”.  

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole