586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol Mokosz

Czym jest symbol Mokosz?

Mokosz to słowiańska bogini, uważana za istotę demoniczną, występująca w towarzystwie wił i rodzanic. Etymologia jej imienia nie jest znana, szukano jego powiązań z rdzeniem „mok”– „moczyć” oraz z fińskim plemieniem Moksza. Uznawano ją za jedno z najważniejszych bóstw w słowiańskim panteonie. Mokosz, uznawana za partnerkę bóstwa niebiańskiego, popularna była zwłaszcza na terenie wschodniej Słowiańszczyzny. Prawdopodobnie jej kult wiązał się z uwielbieniem Matki-Ziemi. Dopatrywano się też działań na jej cześć w kładzeniu noworodków, chorych i umierających na ziemi, by wyprosić im pomyślność bóstw. Dzieci chowano również w wilgotnej ziemi, zamiast dokonywać całopalenia, tak jak w przypadku dorosłych.

Jak wygląda symbol Mokosz?

Symbol Mokosz, źródło: Wikimedia Commons

Symbol Mokosz to romb złożony z czterech mniejszych rombów, wydzielonych równoramiennym krzyżem.

Nie zachowały się do dziś niewątpliwe wizerunki Mokosz, natomiast upatruje się jej w postaciach matek, młodych i płodnych, często przedstawianych jako kobiety ciężarne.

W folklorze rosyjskim widziano ją w postaci Mokoszy-Mokuszy, kobiety z dużą głową i rękami, która opiekowała się przędzeniem i strzyżeniem owiec.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole