586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole celtyckie

Czym są symbole celtyckie?

Celtowie byli ludem żyjącym w epoce żelaza na terenie Wielkiej Brytanii i Europy Zachodniej. Z ich pogańskiej kultury wywodzi się szereg symboli, które dziś stały się częścią symboliki irlandzkiej.

Jak wyglądają i co znaczą symbole celtyckie?

Awen

Symbol awen

Ten znak, składający się z trzech promieni odchodzących od trzech kropek umieszczonych w okręgu, oznacza iskrę, oświecenie. Istnieją różne interpretacje znaczenia promieni. Prawdopodobnie oznaczają one ciało, umysł i duszę bądź niebo, ziemię i powietrze. Awen to także znak świadomości istnienia i inspiracji prawdą, która staje się widoczna dla otwartych umysłów.

Wilk

Wilk, źródło: Freepik

Symbol wilka oznacza lojalność, inteligencję, niezależność i przebiegłość. Niesłusznie widzi się w nim agresywne i krwiożercze zwierzę. Za wszelką cenę unika on walki, a jako symbol utożsamiany jest z jednostką niezależną, ale społeczną i współczującą. W celtyckiej symbolice jest źródłem mocy księżycowej. Celtowie utożsamiali go z ogromną wiedzą, widziano w nim sprzymierzeńca i obrońcę.

Cernunnos

Obrazowane jako postać ludzka z rogami jelenia bóstwo, czczone przez Celtów w epoce żelaza. Niewiele o nim wiadomo, natomiast zachowały się jego wizerunki na przedmiotach kultu w całej Europie.

Kocioł

Kocioł, źródło: Pixabay

Był to bardzo często używany przedmiot w życiu codziennym Celtów. Gotowano w nim, stosowano do transportu wody i mycia, a także do praktyk religijnych.

Jako symbol oznaczał odrodzenie. Był atrybutem bogini Ceridwen, która w kotle gotowała magiczny napój dla własnego syna. Był on bowiem najbrzydszym człowiekiem na ziemi, a dzięki napojowi miał zyskać szacunek ludzi i mądrość.

Triskelion

Nazwa „triskelion” oznacza trzy nogi i pochodzi z greki. Sam symbol używany był już w neolicie. W Irlandii znany przez ponad 2500 lat. Został na nowo odkryty w czasach nowożytnych, w kręgach druidycznych w XIX wieku i we Francji w 1914 roku, głównie w pismach nacjonalistycznych.

Triskelion, źródło: Pixabay

Triskelion wygląda jak trzy linie, zwinięte w formie ślimaka, odchodzące ze wspólnego środka w trzy strony. Jednoznaczna symbolika nie istnieje, wynika to z faktu, że druidzi przekazywali sobie wiedzę ustnie. Najpopularniejsze znaczenia to: dynamizm, życie, upływ czasu – trzy etapy rozwoju człowieka, trzy żywioły: ogień, ziemia, woda oraz trzy światy: żywych, umarłych i ducha.

Krzyż Brygidy

Krzyż św. Brygidy. źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:St_Brigid.png

W tradycji uznaje się go za symbol św. Brygidy i jednocześnie bóstwa celtyckiego o tym samym imieniu. Być może pogańska bogini i święta były jedną postacią, a może tylko jedna z nich istniała? Tego nie dowiedziono. Istnieje jednak krzyż, który tradycyjnie jest wyplatany w 1 lutego w Irlandii w dniu św. Brygidy z Kildare. Święto oznacza koniec zimy. Krzyż ten jest równoramienny i tkany ze słomy lub siana. W pogańskiej kulturze wieszano go na drzwiach i oknach, żeby chronić mieszkańców od szkód.

Triquetra

Triquetra, źródło: Freepik

Symbol złożony z okręgu i trzech wrzecionowatych kształtów, zazębiających się i ułożonych w trzy strony. Wywodzi się z kultu pogańskiego. Używano go jako ornament w rękopisach lub ozdobę przestrzeni. W symbolice chrześcijańskiej w formie triquetry przedstawia się Trójcę Świętą.

Krzyż celtycki

Krzyż celtycki, źródło: Freepik

Ten charakterystyczny krzyż – przypominający kształtem łaciński, ale umieszczony w okręgu – na początku symbolizował słońce. Był jednym z najstarszych symboli ludzkości. Uznawano go za atrybut Odyna, symbol ten znali też wschodni Słowianie. Krzyż celtycki z czasem przejęli chrześcijanie.

Symbol występuje na jednopensowej monecie z 1996 r. Oznacza Irlandię Północną.

Węzeł Dary

Węzeł Dary, źródło: Freepik

To celtycki symbol siły, ukazywany w formie splotu linii, które nie mają ani początku, ani końca. Oznacza siłę i władzę przez analogię do korzeni dębu, które są podobnie silnie splątane. Słowo „Dara” pochodzi od irlandzkiego „doire” – „dąb”. Drzewa w mitologii irlandzkiej stanowiły bramę do innych światów, z których najsilniejszy był właśnie dąb.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole