586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol karmy

Czym jest karma?

Karma to jedno z najważniejszych pojęć związanych z buddyzmem. Oznacza czyn, działanie, najczęściej zamierzone. Wiąże się z prawem przyczyny i skutku, według którego każdy ludzki uczynek wywołuje jakiś efekt: dobry – szczęście, a zły – cierpienie. Aby móc wartościować dany czyn, trzeba znać wolę, z jaką został wykonany. Tzw. złe korzenie czynów to przede wszystkim: pragnienie, gniew i niewiedza. Do dobrych korzeni należą: brak pragnienia, czyli wyrzeczenie, brak gniewu – miłująca dobroć i mądrość.

Jak wygląda symbol karmy?

Karma sama w sobie nie ma osobnego symbolu, jednak wiąże się z nią ściśle symbol koła Dharmy, najczęściej spotykany znak buddyjski. Stworzony został na bazie koła życia (samsara) i nauki Buddy. We współczesnym rozumieniu buddyzmu Dharma to zbiór zasad, jakimi człowiek powinien kierować się w życiu m. in. dobrze pracować, założyć rodzinę, spłodzić dzieci. Symbol przypomina koło od wozu, złożone z ośmiu ramion – oznaczają one osiem założeń buddyzmu. Okrąg to doskonałość i kompletność, szprychy – dążenie różnymi ścieżkami do oświecenia.

Symbol karmy, źródło: Freepik

Gdzie znajduje się symbol karmy?

Dharma widnieje na fladze Indii. Często symbolem tym zdobi się świątynie. Wówczas może występować w towarzystwie figur bądź obrazów jeleni, usadzonych symetrycznie po bokach – symbolizują one słuchaczy pierwszego kazania, które wygłosić miał Budda.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole