521 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol islamu

Jak wygląda symbol islamu?

Za główny symbol islamu uznaje się potocznie półksiężyc, jednak właściwym symbolem religii muzułmańskiej jest szahada – wyznanie wiary, napisane czarnymi literami na białym tle lub na odwrót. Mimo tego hilal, czyli półksiężyc, przyjął się lepiej. Historycznie jednak symbolizował on kalifat, a nie religię. Obrazuje się go w formie półksiężyca i położonej obok niego gwiazdy. Zazwyczaj są w jednolitym kolorze, najczęściej symbol ma kolor biały, czerwony lub żółty.

Hilal, czyli półksiężyc, źródło: Freepik

Skąd wziął się symbol islamu?

Szahada to wyznanie wiary, brzmiące tak: „Oświadczam, że nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet jest Jego prorokiem”. Muzułmanie uznają, że wypowiedzenie go trzykrotnie na głos w obecności dwóch świadków automatycznie czyni człowieka wyznawcą islamu. Zasada ta jest stosowana szczególnie wobec osób na łożu śmierci.

Hilal – półksiężyc często pojawiał się w sztuce wschodu jako dekoracyjny ornament. Prawdopodobnie bierze swój początek od kultu słońca i księżyca w kulturze sumeryjskiej. Jako symbol po raz pierwszy użyty został na monetach kalifatu oraz Mameluków. Następnie przyjęło go Imperium Osmańskie i umieściło na swoich sztandarach. W XIX wieku oficjalnie zaczął symbolizować islam.

Gdzie można spotkać symbol islamu?

Półksiężyc i gwiazda zdobią dziś flagi wielu państw m. in. Azerbejdżanu, Libii, Pakistanu, Tunezji czy Turcji. Został też elementem oznaczenia Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, jako przeciwwaga dla świata chrześcijańskiego.

Szahadę znajdziemy na fladze Arabii Saudyjskiej, Somalilandu czy talibów.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole