586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole nordyckie/symbole Wikingów

Czym są symbole nordyckie?

Symbole nordyckie, inaczej symbole Wikingów, używane były przez ludy północnej Europy między VIII a XI wiekiem. Znaki te głównie stanowiły amulety chroniące przed złem i symbole religijne.

Jak wyglądały i co znaczyły symbole nordyckie?

Valknut

Valknut, źródło: Wikimedia Commons

To jeden z najważniejszych symboli Wikingów. Tworzą go trzy zazębiające się trójkąty, czasami rysowane za pomocą jednej, przeplatającej się linii. Jego nazwę stanowi złożenie dwóch słów, „valr” i „knut”, znaczących „poległy” i „węzeł”. Razem nazywa się go węzłem poległych. Znajdowano go w miejscach walk, bitew, w scenach śmierci itd. Nie jest znane jego pierwotne znaczenie, ale można przypuszczać, że wiązał się z bogiem śmierci, Odynem.

Gungnir

Gungnir, źródło: Pngegg

W swej formie gungnir przypomina kwadrat, przez którego środek przechodzi równoramienny, skośny krzyż. To symbol włóczni Odyna, która dzięki magii zawsze trafiała do celu, po czym wracała w ręce bóstwa.

Rogi Odyna

Rogi Odyna, zródło: Vectorportal

Symbol składający się z potrójnie zazębionych rogów. Podobne rogi były używane przez Wikingów jako naczynie do picia. Według legendy Odyn wypił trzy rogi miodu strzeżonego przez uwiedzioną olbrzymkę Gunnlod. W innej wersji legendy pił on przez trzy dni. Wypicie miodu według Wikingów pozwala pijącemu zostać poetą. Znak ten był wyryty na kamieniu runicznym z VIII wieku, znalezionym w Danii.

Mjolnir

Mjolnir, Młot Thora, źródło: commons.wikimedia.org

Inna jego nazwa to Młot Thora. Za jego pomocą władał on burzami, piorunami, miał moc powracania do rzucającego nim boga. Często noszono go jako amulet. Popularny był nawet wówczas, gdy Wikingowie przyjęli chrześcijaństwo.

Jörmngandr

Uroboros: źródło: Wikimedia Commons

To symbol popularny w wielu różnych mitologiach i kulturach. Przedstawiany w formie węża zjadającego własny ogon symbolizuje przemijanie. Inaczej zwany uroboros lub wąż świata.

Shield knot

Shield knot, źródło: Wikimedia Commons

Symbol używany do ochrony. Ma korzenie celtyckie i nordyckie. Wyglądem przypomina koło, w którym umieszczony węzeł w formie krzyża. Symbol zwany jest też węzłem tarczy.

Hugin i Munin

Dwa kruki, służące nordyckiemu bogu Odynowi, utożsamiające Myśl i Pamięć. Pełnią one funkcję posłańców, którzy zbierają wieści i powtarzają je codziennie Odynowi.

Sleipnir

Sleipnir, autor: Mike Craghead, źródło: commons.wikimedia.org

Kolejnym symbolem związanym ze zwierzętami jest koń Odyna – ośmionożny Sleipnir. Jego kończyny miały symbolizować kierunki na kompasie oraz możliwość podróżowania po niebie i ziemi.

Vegvisir

Vegvisir, źródło: Wikipedia

Przedmiot zwany kompasem Wikingów. Złożony z ośmiu linii ułożonych w formie okręgu, z których każda zakończona jest grupą innych geometrycznych symboli. Pozwalał Wikingom na powrót do domu. Obecnie staje się popularny jako forma tatuażu, który symbolizuje bezpieczną drogę w życiu.

Nidstang

Symbol służący do rzucania uroków. Dawniej była to forma głowy konia, umieszczanej na słupie, na którym wieszano także treść klątwy, dziś natomiast nadal niektórzy wierzą w moc tego symbolu – wstawienie obrazka z końską głową ma przekląć wybraną osobę.

Troll Cross

Troll cross, źródło: Wikimedia Commons

Krzyż Trolla to zniekształcony okrąg, zakończony dwoma łukowatymi liniami. W alfabecie runicznym to odal. W szwedzkim folklorze jest obecny jako znak służący do ochrony przed trollami.

Helm of Awe

Helm of Awe, źródło: Wikimedia Commons

Tak zwane Trzecie Oko. Potężny znak, podobny do kompasu Wikingów pod względem wizualnym (osiem linii w formie okręgu, zakończonych półokręgami, wzbogacony wzorami geometrycznymi). Przypomina osiem trójzębów. Używano go jako zaklęcia lub symbolu odstraszającego wroga. Prawdopodobnie nosili go też wojownicy jako tatuaż na czole, by zapewniał im zwycięstwo w walce.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole