586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole indiańskie

Czym są symbole indiańskie?

Symbole indiańskie to przede wszystkim talizmany i tatuaże, które pełniły określone funkcje ochronne w codziennym życiu, a także pokazywały siłę danej osoby i określały jej charakter.

Warto wspomnieć też o tym, że Indianie zwykli też malować znaki na koniach. Pomagały one w walce i stanowiły świadectwo historii jeźdźca. Często były to rysunki związane z piórami – pióro z kropką oznaczało zabitego wroga, a nacięte – zdobyty skalp. Złamane pióro mówiło o wielu ranach wojownika. Czasami zdobiono też nogi konia piorunami – co miało być prośbą do boga wojny o zwycięstwo.

Jak wyglądają symbole indiańskie?

Łapacz snów

Według legendy Indian Ojibwe łapacze snów pojawiły się dzięki kobiecie-pająkowi Asibikaashi. Najpierw ona sama chroniła plemię, ale gdy się powiększyło, stworzyła łapacze, które miały bronić Indian przed negatywną energią, złymi snami, koszmarami. W kulturze Indian Ojibwe pająki stanowią ochronę.

Łapacze snów, wykonane zwykle z drewnianego pręta, rzemieni, piórek i koralików, to plecionki w kształcie okręgu wieszane nad łóżkami. Konkretne elementy łapacza mają przypisane znaczenie:

obręcz to symbol kręgu życia, sieć – ochrona przed złymi snami, pióra – wyłapują dobre sny i przesyłają je w stronę śpiącego, koraliki – pomoc w spełnieniu snów.

Łapacz snów, źródło: Freepik

Wilk

Do zwierząt stanowiących części totemów należy zdecydowanie wilk. Oznacza on lojalność i przywództwo, a także niebezpieczeństwo.

Wilk, źródło: Freepik

Niedźwiedź

Drugim, popularnym w totemach zwierzęciem był niedźwiedź. Oznaczał on siłę, potęgę i gniew.

Niedźwiedź, źródło: Freepik

Orzeł

Trzecie wyjątkowe zwierzę to orzeł. Uznawano go za posłańca bogów, symbol siły i odwagi.

Orzeł, źródło: Pixabay

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole