586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole egipskie

Czym są symbole egipskie?

Symbole egipskie to większości znaki wywodzące się od pierwotnych amuletów, czyli prostych magicznych obiektów, związanych ściśle z wierzeniami i kulturą starożytnego Egiptu. Na początku należały do nich głównie zęby i pazury dzikich zwierząt, a także kości, muszle, a nawet pestki i nasiona. W późniejszym okresie zastąpiono je figurkami i wizerunkami odpowiednich bóstw.

Jakie są najważniejsze symbole egipskie?

Istnieje cała lista znaków, które nawet do dziś uznawane są za amulety, a wywodzą się ze starożytnego Egiptu. Poniżej znajdują się najważniejsze z nich.

Oko Horusa – to uniwersalny i zarazem najbardziej znany symbol. Gwarantował opiekę boga Horusa, zapewniał ochronę przed dzikimi zwierzętami, złym losem. Wspomagał także leczenie chorób, przyspieszał gojenie się ran. Najczęściej występował w formie oka, ozdobionego detalami, linie nad i pod okiem mogły być skierowane w prawą lub lewą stronę. Symbol wykonywano głównie ze złota, srebra, szmaragdu, drewna czy hematytu oraz lapisu lazuli.

Oko Horusa, źródło: Wikipedia

Hieroglif anch (ankh), czyli znak życia – umożliwiał przedłużenie życia dla żywych, a zmarłym pomagał w zaświatach, przebierał formę krzyża z pętlą w górnej części nad poprzeczką.

Hieroglif anch, źródło: Pixabay

Symbol Hathor – przedstawia stroik – rodzaj nakrycia głowy w formie okrągłego dysku (słonecznego) i rogów, co pochodziło od początkowych wizerunków Hathor – w formie krowy. Była ona boginią płodności, miłości, a także piękna. Noszenie tego znaku zapewniało płodność.

Symbol Hathor, źródło: Pngegg

Filar dżed to symbol stabilności, jeden ze starszych znaków. Kształtem przypomina kolumnę z czterema platformami, ułożonymi w poziomie jedna pod drugą.

Filar Dżed, źródło: Wikipedia

Tyet – zwany inaczej pasem lub węzłem Izydy, przypomina ankh. Przypomina węzeł, którym w starożytnym Egipcie przewiązywano ubrania. Oznacza dobro, życie oraz zdolności magiczne Izydy. Malowano go często na nagrobkach.

Skarabeusz – był świętym żukiem egipskim, uosobieniem bóstwa Chepri. Ze względu na to, że żuk ten toczy kulkę obornika, jest symbolem słońca, bo słońce również przesuwa się po widnokręgu. To amulet przynoszący szczęście, występujący np. w formie naszyjników.

Skarabeusz, źródło: Pixabay

Nebu – amulet w formie kolczyka, zakończony grzbietami, większymi po bokach. Symbolizuje złoto. Złoto wg Egipcjan było metalem niezniszczalnym. Faraona nazywano Złoty Horusem.

Pierścień Shen – to symbol w formie okręgu z linią poziomą u dołu. Oznacza nieskończoność, wieczność. Horusa często prezentowano trzymającego pierścień Shen. Używany w biżuterii: wisiorkach, kolczykach

Pierścień Shen, źródło: Pixabay

Znak nieskończoności/uroboros – był to w starożytnym Egipcie bardzo popularny symbol pierwotnie w formie węża zjadającego swój własny ogon. Symbolizował on rzekę, która miała opływać ziemię, do której wlewały się wszystkie wody występujące na Ziemi.

Znak nieskończoności, źródło: Pixabay

Amulety przedstawiające bóstwa: Horusa, Thota, Apisa czy Hipokratesa. Pierwszy zapewniał ochronę przed wężami i skorpionami, drugi – niezwykłe przymioty umysłowe, trzeci symbolizował siły witalne i płodność, a ostatni pozwalał na dotrzymanie tajemnicy.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole