586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Mandala jako symbol

Czym jest mandala?

Mandala to pochodzący pierwotnie z Indii motyw artystyczny, mistyczny rysunek, który w buddyzmie służy do medytacji. Poprzez jego tworzenie i niszczenie zachodzi transformacja osoby praktykującej w wymiarze duchowym. Istnieją różne rodzaje mandal: mogą służyć oczyszczaniu lub doskonaleniu konkretnych obszarów ludzkiego życia. Prowadzi ona wyznawców buddyzmu do oświecenia, ma zastosowanie w tantrach jogi wysokiej.

Skąd wzięła się mandala?

Pierwsze mandale tworzone były w Indiach, a około VIII wieku dotarły do Tybetu, gdzie upowszechniły się w religii buddyjskiej. W kulturze europejskiej spopularyzował je Karl Gustaw Jung, wybitny psychiatra. Według niego spontaniczne wykonanie mandali przez człowieka mówi dużo o jego stanie psychicznym.

Jak wygląda mandala?

Tradycyjnie w buddyzmie mandala to połączone ze sobą koło i kwadrat, czyli symbolu nieba (koło) i rzeczy ziemskich, ludzkich (kwadrat). Obie figury łączy punkt centralny, będący początkiem i końcem całości. Mandale zdobią różnorakie geometryczne wzory.

Mandala, źródło: Freepik
Mandala jako element kolorowanki, źródło: Freepik
Mandala, źródło: Freepik

Gdzie można znaleźć mandalę?

Mandala to obecnie popularny wzór tatuażu. Tworzone są mandale w formie kolorowanek dla dorosłych, które mają mieć funkcje relaksujące, wyciszające i rozwijające wyobraźnię.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole