586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Drzewo Życia jako symbol

Czym jest Drzewo Życia?

Motyw drzewa życia to symbol pojawiający się w wielu różnych religiach, przede wszystkim wschodnich. Można odnaleźć jego ślady już w prehistorii – w Mezopotamii. Pojawia się w wierzeniach starożytnej Babilonii, Egiptu, Grecji, Indii czy Persji. Przede wszystkim jednak symbol drzewa życia znajduje się w świętych księgach judaizmu m. in. w Biblii. To jedno z drzew, które miało znajdować się w rajskim ogrodzie – Eden, o czym można przeczytać w pierwszej księdze Starego Testamentu – Księdze Rodzaju. W chrześcijaństwie bywa utożsamiane z krzyżem, na którym umarł Chrystus.

Jak wygląda Drzewo Życia?

Drzewo Życia przyjmuje najczęściej formę drzewa z rozbudowaną koroną, liśćmi oraz widocznymi korzeniami. Zwykle jest bujne, ale wyglądem przypomina realne drzewa. Zdarza się, że w jego gałęziach umieszczone są ptaki, np. gołębie.

Drzewo Życia, źródło: Pixabay

Co oznacza Drzewo Życia?

W mitologii Mezopotamii W judaizmie Drzewo Życia występuje w Księdze Rodzaju – jego owoce miały dawać nieśmiertelność, w Księdze Przysłów symbolizuje mądrość. Drzewo Życia to centrum żydowskiej kabały, przedstawia atrybuty Boga i powstanie Wszechświata. Islam zawiera również motyw drzewa jako metafora nieposłuszeństwa człowieka wobec Boga. Chrześcijaństwo widzą w Drzewie Życia krzyż, który oznacza nowe życie, odrodzenie. Symbol ten bywa również używany w psychoterapii. Jego rysunek pomaga ocenić stan psychiczny pacjenta i pozwala na rozwój duchowy. Konkretne elementy i formy, jakie przybiera drzewo, pokazują, nad czym pacjent powinien pracować.

Gdzie pojawia się Drzewo Życia?

Oprócz wymienionych ksiąg i wierzeń, Drzewo Życia to istotny motyw w sztuce. Znajduje się przede wszystkim na fasadzie bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie (przyjmuje formę cyprysu z białymi gołębiami na gałęziach), jest również bohaterem dzieła Gustava Klimta z 1909 roku o tytule „Drzewo życia”. W 2011 roku film pod takim tytułem nakręcił Terrence Malick. Obraz traktuje o sensie życia. Został nagrodzony na festiwalu filmowym w Cannes. Jako element zdobniczy Drzewo życia występuje w polskiej sztuce ludowej – w tzw. kurpiowskich lelujach, czyli wycinankach, przybierających postać drzewka.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole