586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kwiat lotosu jako symbol

Co symbolizuje kwiat lotosu?

Do znaczeń, jakie przypisuje się kwiatowi lotosu należą przede wszystkim czystość, piękno, reinkarnacja, doskonałość, szczęście, mistycyzm, wdzięk oraz świętość. Kwiat lotosu pierwotnie był bardzo znaczącym emblematem hinduizmu, symbolikę tę przejął buddyzm – oznacza tron Buddy i jego boskie narodziny. W chrześcijaństwie też znajdują się nawiązania do tego motywu – kwiat lotosu bywa utożsamiany z lilią, symbolem czystości, przypisywanym Najświętszej Maryi Pannie. W psychologii kwiat lotosu oznacza odporność na przeciwności losu, osoby, które potrafią porażki i nieszczęścia przekształcić w wytrwałość i samodyscyplinę.

Znaczenie ma również kolor kwiatu lotosu. Niebieski odnosi się do szczerości, pewności siebie i mądrości, biały – do czystości i niewinności, fioletowy – bogactwa i kreatywności, różowy – romansu i relaksu, a czerwony – do miłości i współczucia.

Jak wygląda kwiat lotosu?

Lotos jako symbol przybiera kształt realny – jest rodzajem lilii wodnej, o kwiecie, składającym się z wielu płatków, z niemal okrągłymi, wielkimi liśćmi. Symbol ten przedstawia się również graficznie – podkreślając kontury kwiatu i zdobiąc jego płatki bogatymi wzorami (co można często spotkać zwłaszcza w buddyzmie). Symbol może przybierać różne kolory – od białego, przez niebieski, po czerwony.

Kwiat lotosu, źródło: Pixabay

Gdzie można znaleźć kwiat lotosu?

Kwiat lotosu jest niezwykle popularnym motywem w krajach Orientu, np. Tajlandii czy Indii, gdzie jest atrybutem Brahmy i Wisznu. W Wietnamie to kwiat narodowy. W Chinach i Japonii często używa się go podczas ceremonii religijnych.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole