586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Herb Lublina

  • herb Lublina
  • symbol Lublina

Historia symbolu Lublina

Najstarszy zachowany symbol miasta Lublina pochodzi z pieczęci Rady Miejskiej Lublina, znajdującej się na dokumencie z 1401 roku. Od XVI wieku był to kozioł wsparty na winorośli. Potem do herbu dołożono koronę królewską - symbol równości Lublina i Krakowa, ówczesnej stolicy. Przywilej taki nadał miastu August II Wettin.

Od 1815 roku herb nie obowiązywał już jako oficjalny symbol miasta. Pozostał jedynie w sferze sztuki jako element zdobniczy.

W 1936 roku powrócono do herbu i został on potwierdzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Ostateczną, obecną wersję przyjęto w 2004, po poddaniu herbu delikatnym zmianom.

Herb Lublina, źródło: Shutterstock

Jak wygląda herb Lublina?

W herbie na czerwonym tle widnieje biały kozioł o złotych rogach i kopytach, patrzący w lewo (heraldyczne prawo), wspierający się na zielonym krzewie winorośli. Czerwień jest symbolem władzy, a winorośl i kozioł mają dwa główne znaczenia. Po pierwsze - Julia, pochodząca z rodu juliańskiego, który założył miasto, miała być związana z boginią Wenus, a jej atrybutami są właśnie winorośl i kozioł. W chrześcijańskiej interpretacji wspomniane wcześniej zwierzę jest symbolem ofiarnej miłości, a także Chrystusa.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole