586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Herb Hiszpanii

  • herb Hiszpanii
  • symbol Hiszpanii
  • godło Hiszpanii

Jak wygląda herb Hiszpanii?

W godle państwowym Hiszpanii widnieją herby czterech średniowiecznych królestw, które zjednoczyły się w walkach przeciwko Maurom. Są to symbole:

1) Kastylii - złoty zamek z niebieskimi oknami na czerwonym tle,

2) Leon - różowy lew w złotej koronie na srebrnym tle,

3) Aragonii - pionowe pasy czerwono-złote,

4) Nawarry - złoty łańcuch na czerwonym tle.

Poniżej w dole całej tarczy herbowej widnieje owoc granatu - symbol Grenady. Po obu stronach całości godła znajdują się dwie kolumny, nawiązujące do Słupów Heraklesa, czyli charakterystycznej skały w Cieśninie Gibraltarskiej. Oznaczają one siłę kraju. Prawą kolumnę wieńczy korona cesarska, lewą - królewska. Na wstędze rozciągającej się na słupach umieszczony został napis "Plus ultra" jako nawiązanie do odkryć Krzysztofa Kolumba. Pośrodku tarczy herbowej widać godło panującej dynastii hiszpańskiej, czyli Burbonów-Andegawenów: to złote lilie na niebieskim tle. Nad całością widnieje korona, symbolizująca monarchię.

Herb Hiszpanii, źródło: Wikipedia Commons

Historia godła Hiszpanii

Herb pochodzący z końca XV wieku nieco się różnił od obecnego. Był znacznie bardziej rozbudowany, składał się z wielu mniejszych tarczy herbowych, których ilość i wygląd ewoluowały w czasie. Powtarzały się w nim godła królestw, a całość trzymana była przez czarnego orła, stale górowała na godłem korona.

Około 1530 roku orzeł trzymający tarczę stałe się dwugłowy. Wówczas pojawiły się po raz pierwszy kolumny. Obecne godło nawiązuje do republikańskiego z 1868 roku. W latach późniejszych zmieniał się wygląd konkretnych elementów herbu. Następnie już w XX wieku Generał Franco powrócił do dawnego godła z czasów królewskich. Współczesna wersja została przyjęta w 1981 roku.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole