codziennie nowe aktualizacje
Alfabet fonetyczny
Czym jest alfabet fonetyczny?
Międzynarodowy alfabet fonetyczny jest alfabetycznym systemem transkrypcji fonetycznej, opierającym się na alfabecie łacińskim. Opracowało go pod koniec XIX wieku Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne założone w Paryżu w 1886 roku. Dziś znajduje zastosowanie w codziennej pracy osób zajmującej się badaniem języka i pracą z językiem, np. językoznawców, logopedów, aktorów i piosenkarzy, nauczycieli i studentów filologii oraz tłumaczy. Uznaje się go za środek standaryzacji zapisu dla wszystkich istniejących języków świata.
Jak wygląda alfabet fonetyczny?
Większość znaków do stworzenia go zaczerpnięto z języka łacińskiego, część z greckiego, kilka opracowano na specjalne potrzeby systemu. Samogłoski w alfabecie fonetycznym prezentuje się na tzw. czworokącie samogłosek, by pokazać klasyfikację ze względu na ich cechy. Wyróżnia się samogłoski:
1) przymknięte,
2) prawie przymknięte,
3) półprzymknięte,
4) średnie,
5) półotwarte,
6) prawie otwarte,
7) otwarte.
Spółgłoski dzieli się na płucne i niepłucne. Te pierwsze cechują dwa podziały: ze względu na miejsce artykulacji i ze względu na sposób artykulacji.
Podział ze względu na miejsce artykulacji:
1) dwuwargowe,
2) wargowo-zębowe,
3) zębowe,
4) dziąsłowe,
5) zadziąsłowe,
6) retrofleksyjne,
7) podniebienne,
8) miękkopodniebienne,
9) języczkowe,
10) gardłowe,
11) nagłośniowe,
12) krtaniowe.
Z względu na sposób artykulacji dzieli się je na:
1) nosowe,
2) zwarte,
3) szczelinowe,
4) aproksymanty,
5) drżące,
6) uderzeniowe,
7) boczne szczelinowe,
8) boczne aproksymanty,
9) boczne uderzeniowe.
Spółgłoski niepłucne dzielimy na:
1) mlaski,
2) iniektywne,
3) ejektywne.
Istnieją także inne elementy alfabety fonetycznego, m.in. afrykaty, spółgłoski podwójnie artykułowane, jednostki suprasegmentalne, znaki diakrytyczne. Jest wskazanie, by alfabet fonetyczny zapisywać w nawiasach kwadratowych.
Komentarze