586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Herb Niemiec

  • herb Niemiec
  • godło Niemiec
  • symbol Niemiec

Czym jest herb Niemiec?

Obok flagi i hymnu państwowego herb Niemiec jest trzecim oficjalnym symbolem tego kraju. W Ustawie Zasadniczej Republiki Federalnej Niemiec nie ma jednak wzmianki o herbie, ale o wizerunku orła jako symbolu państwowego wspomina obwieszczenie prezydenta z 20 stycznia 1950 roku.

Jak wygląda godło Niemiec?

Na godle Niemiec widnieje czarny orzeł na żółtym tle. Charakteryzuje się on czerwonym dziobem i pazurami. Głowę ma zwróconą w lewą stronę (heraldyczną prawą).

Herb Niemiec, źródło: Wikipedia Commons

Historia herbu Niemiec

Orzeł już w starożytności stanowił godło cesarzy rzymskich. Karol Wielki, władca frankijski, rządzący także narodami germańskimi, obrał orła za symbol. Umieścił go na szycie pałacu w Akwizgranie.

W latach późniejszych dwugłowy czarny orzeł pozostał znakiem niemieckich cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Po jego rozwiązaniu dwugłowego orła przyjęli Habsburgowie i w ten sposób został on godłem Austrii. Zmodyfikowany orzeł, jaki widnieje w herbie Niemiec do dziś, pojawił się po kongresie wiedeńskim w 1815 roku.

W czasie drugiej wojny światowej w kraju obowiązywał symbol wzbogacony o wieniec z liści dębu i swastykę. W latach powojennych, gdy doszło do podziału Niemiec, herbem RFN pozostał orzeł, natomiast w godle NRD znalazły się młot i cyrkiel na czerwonym tle, otoczone kłosami. Po zjednoczeniu Niemiec wrócono do herbu przedwojennego, z lekkimi zmianami obowiązuje on do dziś.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole