586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Herb Czech

  • godło Czech
  • herb Czech
  • symbol Czech

Jak wygląda herb Czech?

Istnieją dwie odmiany herbu Czech. W małym herbie Czech widnieje charakterystyczny lew, biały z podwójnym ogonem, na czerwonym tle, noszący złotą koronę. Widać także jego złote pazury i wystawiony język w tym samym kolorze. Wizerunek ten stanowi herb historyczny Czech (lewy górny róg i prawy dolny róg na poniższym herbie).

Natomiast wielki herb składa się z czterech pól. Na dwóch widnieje wspomniany lew, a na dwóch kolejnych widzimy orła w różnych kolorystycznych wariantach. Ten w górnej prawej części znajduje się na niebieskim tle, jest pokryty biało-czerwoną kratką i ma złotą koronę, dziób, język i pazury - to herb Moraw. Drugi orzeł, w dolnym lewym polu, jest czarny na złotym tle, z czerwonym dziobem, pazurami i językiem oraz złotą koroną. Na jego piersi widnieje biały półksiężyc (to herb Śląska).

Herb Czech, źródło: https://openclipart.org/detail/331788/coat-of-arms-of-the-czech-republic

Historia herbu Czech

Lew widniejący w herbie wywodzi się od symbolu dynastii Przemyślidów i datuje się go na XIII wiek. Wcześniej jako herbu używano czarnej orlicy.

Obecny herb został oficjalnie przywrócony po okresie komunizmu 13 marca 1990 roku, a szata graficzna herbu została zatwierdzona 17 grudnia 1992 roku.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole