586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Znaki kartograficzne

Znaki kartograficzne

Znaki kartograficzne to graficzne znaki umowne, stosowane na mapie. Umieszcza się je w celu przedstawienia różnych obiektów, procesów i zjawisk, to np. przedstawienie miasta, lasu, rzeki, drogi, granicy, linii komunikacyjnej, pojedynczych obiektów, takich jak drzewo, budynek.  

Przykładowa mapa ze znakami kartograficznymi, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_pliku:Image-Jezioro_Ma%C5%82y_Jeziorak_w_I%C5%82awie3.svg#/media/Plik:Image-Jezioro_Ma%C5%82y_Jeziorak_w_I%C5%82awie3.svg, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en, autor: Marcin n (grafika niezmieniona)

Rodzaje znaków kartograficznych

Wyróżnia się następujące rodzaje znaków kartograficznych:

1) znaki punktowe;

znaki punktowe symbolizują obiekty, których nie da się przedstawić w skali mapy, np. drzewa, pomniki. Są to zwykle oznaczenia w formie symbolu (np. symbol z krzyżem jako znak kościoła/świątyni);

2) znaki liniowe;

znaki liniowe symbolizują obiekty, których nie da się przedstawić w skali mapy, np. rzeka, granica, linie komunikacyjne. Są to oznaczenia w formie fragmentów liniowych;

3) znaki konturowe (powierzchniowe);

znaki konturowe symbolizują obiekty, które da się przedstawić w skali mapy, np. las, jezioro, osiedle, miasto. Parametry obiektów (długość, szerokość, powierzchnia) można zmierzyć na mapie. Są to oznaczenia w formie prostokątów w różnych kolorach.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole