586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole na ciśnieniomierzu

Czym są symbole na ciśnieniomierzu?

Ciśnieniomierz elektroniczny, czyli urządzenie służące do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi u człowieka, zawiera pewne specyficzne symbole, które pozwalają na prawidłowe wykonanie badania i odczytanie jego wyników. Wyświetlane są one zwykle na ekranie ciśnieniomierza. Niektóre z nich różnią się między modelami urządzeń, ale nie na tyle, by nie udało się odróżnić znaków między produktami różnych marek.

Jak wyglądają i co znaczą symbole na ciśnieniomierzu?

Symbol serca - wykryty puls

Symbol ciemnego serca – to znak, który oznacza, że wykryto puls i ciśnienie jest w trakcie mierzenia, wówczas należy utrzymać rękę w nieruchomej pozycji i zaczekać do zakończenia badania. Ważne, by badany też nie wykonywał wtedy gwałtownych ruchów, a nawet mówił czy śmiał się na głos.

Serce z łukowatymi liniami po bokach - nierówne bicie serca

Jasne serce z łukowatymi liniami po bokach – informuje o tym, że wykryto nierówne bicie serca, czasem może to być oznaczenie ruchu badanego podczas pomiaru.

Strzałka w dół - powietrze w mankiecie

Strzałka w dół – pokazuje, że w mankiecie zapiętym na ręce badanego znajduje się powietrze, miga aż do momentu, kiedy powietrze nie zostanie całkiem wypuszczone.

Strzałka w górę - niewystarczające ciśnienie powietrza

Strzałka w górę – może migać, kiedy ciśnienie w mankiecie nie jest wystarczające (symbol dotyczy modeli elektronicznych ręcznych, z tzw. gruszką dołączoną do zestawu).

M – to znak pokazujący ostatni zapamiętany wynik.

Err – to symbol błędu, który pojawia się w momencie ruchu podczas mierzenia, zbyt małej różnicy ciśnień (co też najczęściej jest wynikiem błędu pomiarowego) i w przypadku, gdy wartość ciśnienia nie wzrosła, gdy mankiet był pompowany. W tych przypadkach należy zdjąć mankiet, założyć prawidłowo, napompować i nieruchomo zmierzyć ciśnienie jeszcze raz.

Err cuf – oznacza nieprawidłowości przy założeniu mankietu. Należy dokonać pomiaru jeszcze raz.

PUL Err – pojawia się, gdy urządzenie nie wykryło prawidłowo pulsu. Należy wtedy poprawić jego ułożenie i przyjąć odpowiednią pozycję, po czym dokonać pomiaru jeszcze raz.

Full Battery - bateria naładowana

Full Battery – napis ten i zaznaczone trzy czarne pola na prostokącie pokazują, że bateria jest naładowana i urządzenie działa sprawnie.

Low Battery - niski stan baterii

Low Battery – napis ten i zapełnione tylko jedno pole pokazuje, że bateria słabnie i należy wymienić ją na nową.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole