586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol świateł drogowych

Co to są światła drogowe?

Światła drogowe (światła długie, światła szosowe) to rodzaj świateł samochodowych, które służą do oświetlania drogi przed pojazdem. Są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu, który może rozwinąć prędkość powyżej 40km/h, przy czym ich używanie nie należy do obowiązków kierowcy.

Światła drogowe są barwy białej i są symetryczne, co oznacza, że oświetlają zarówno lewą, jak i prawą stronę.

Jak wygląda symbol świateł drogowych?

Symbol świateł drogowych to niebieska ikona na tablicy rozdzielczej, przedstawiająca proste, poziome kreski.

światła drogowe symbol
Symbol świateł drogowych, źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:A01_High_Beam_Indicator.svg, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl, autor: Ehsnils (grafika niezmieniona)

Kiedy używa się świateł drogowych i jak je włączyć?

Światła drogowe oświetlają drogę na dużą odległość podczas jazdy od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach, zarówno na terenie zabudowanym, jak i poza nim. Można używać ich zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, pod warunkiem, że nie oślepiają innych użytkowników drogi.

Przepisy dopuszczają włączenie świateł drogowych w przypadku, kiedy ostrzega się o niebezpieczeństwie. Nie wolno natomiast używać świateł drogowych do ostrzegania przed obecnością policji.

Sposób włączania świateł drogowych zależy od modelu i marki pojazdu. Służy do tego pierścień obrotowy lub manetka świateł przy kierownicy.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole