520 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol równowagi/Jin Jang

Czym jest symbol równowagi/Jin Jang?

Jin Jang (Yin Yang) to pojęcie z zakresu filozofii chińskiej i metafizyki, nazywające dwie pierwotne przeciwne siły wszechświata, które się nawzajem dopełniają i uzupełniają.

Jin znaczy dosłownie zacienione miejsce, zachmurzenie. Jang to nasłonecznione miejsce, światło słoneczne. Oddziaływanie na siebie wzajemnie jin i jang powoduje powstanie i zmianę rzeczy.

Każda z sił, działających w świecie, ma swoją przeciwność np. światło i mrok, noc i dzień, życie i śmierć, ciepło i chłód. Te istniejące dualizmy to podstawowe przejawy filozofii jin jang.

Jak wygląda symbol równowagi/jin jang?

Symbol jin jang jest kołem, przedzielonym na pół linią w kształcie litery „S”. Pierwsza powstała w ten sposób połowa ma kolor biały, druga – czarny. W części białej znajduje się małe, czarne koło, analogicznie sytuacja wygląda w części czarnej.

Symbol równowagi/ jin jang, źródło: Pixabay

Co oznacza symbol równowagi/jin jang?

Cały obszar koła symbolizuje wszechświat. Dwie jego części oznaczają dwoistość wszystkiego, co w świecie spotykamy. Wreszcie linia dzieląca główne koło to symbol ruchu, walki, ścierania się przeciwnych sobie sił.

Każda z części ma przypisane sobie konkretne znaczenia. Połowa biała (jang) symbolizuje m.in. mężczyznę, światło, aktywność i logikę – cechy częściej przyznawane męskiemu pierwiastkowi. Z kolei część czarna (jin) to dla kontrastu: kobieta, ciemność, pasywność i kreatywność, czyli cechy zwyczajowo częściej traktowane jako kobiece.

Gdzie można spotkać symbol równowagi/jin jang?

Symbol ten to bardzo popularny element biżuterii, wzór tatuaży czy grafika na odzieży. Jest mocno rozpowszechniony nie tylko w Azji, ale także w kulturze zachodniej, gdzie traktuje się go jako element dekoracyjny, rzadziej talizman.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

Podobne symbole