586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol równowagi/Jin Jang

Czym jest symbol równowagi/Jin Jang?

Jin Jang (Yin Yang) to pojęcie z zakresu filozofii chińskiej i metafizyki, nazywające dwie pierwotne przeciwne siły wszechświata, które się nawzajem dopełniają i uzupełniają.

Jin znaczy dosłownie zacienione miejsce, zachmurzenie. Jang to nasłonecznione miejsce, światło słoneczne. Oddziaływanie na siebie wzajemnie jin i jang powoduje powstanie i zmianę rzeczy.

Każda z sił, działających w świecie, ma swoją przeciwność np. światło i mrok, noc i dzień, życie i śmierć, ciepło i chłód. Te istniejące dualizmy to podstawowe przejawy filozofii jin jang.

Jak wygląda symbol równowagi/jin jang?

Symbol jin jang jest kołem, przedzielonym na pół linią w kształcie litery „S”. Pierwsza powstała w ten sposób połowa ma kolor biały, druga – czarny. W części białej znajduje się małe, czarne koło, analogicznie sytuacja wygląda w części czarnej.

Symbol równowagi/ jin jang, źródło: Pixabay

Co oznacza symbol równowagi/jin jang?

Cały obszar koła symbolizuje wszechświat. Dwie jego części oznaczają dwoistość wszystkiego, co w świecie spotykamy. Wreszcie linia dzieląca główne koło to symbol ruchu, walki, ścierania się przeciwnych sobie sił.

Każda z części ma przypisane sobie konkretne znaczenia. Połowa biała (jang) symbolizuje m.in. mężczyznę, światło, aktywność i logikę – cechy częściej przyznawane męskiemu pierwiastkowi. Z kolei część czarna (jin) to dla kontrastu: kobieta, ciemność, pasywność i kreatywność, czyli cechy zwyczajowo częściej traktowane jako kobiece.

Gdzie można spotkać symbol równowagi/jin jang?

Symbol ten to bardzo popularny element biżuterii, wzór tatuaży czy grafika na odzieży. Jest mocno rozpowszechniony nie tylko w Azji, ale także w kulturze zachodniej, gdzie traktuje się go jako element dekoracyjny, rzadziej talizman.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole