586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol lunuli

Skąd pochodzi symbol lunuli?

To symbol w kształcie półksiężyca, oznaczający kobiecość oraz płodność. Znany jest ludziom od stuleci, popularny był jako amulet zwłaszcza wśród Słowian, ale i znany był ludom pod innymi szerokościami geograficznymi. Najstarsze przykłady lunuli pochodzą z III wieku. Noszony był przez kobiety głównie w okresie średniowiecza, w czasach przedchrześcijańskich, by podkreślać żeńską siłę. Księżyc od wieków symbolizował kobiecy pierwiastek ze względu na to, że kształtem przypomina on kobiece narządy rozrodcze, a fazy menstruacyjne kojarzyły się w dawnych kulturach właśnie z fazami księżyca. Nazwa znaku również pochodzi od księżyca – to symbol lunarny (luna z łac. księżyc).

Co symbolizuje lunula?

Lunula w formie zawieszki, zwykle srebrnej lub wykonanej z innego metalu, noszona na szyi młodej kobiety miała dawać jej płodność, pomagać w kontaktach z płcią przeciwną i podkreślać kobiecość. Gdy nosiła ją mężatką, wówczas było to tożsame z prośbą o pomyślność w małżeństwie.

Lunula, źródło: Symbole słowiańskie

Lunula miała też wzmagać kreatywność kobiet, symbolizując płodność nie tylko w kontekście prokreacji. Chroniła kobiety spodziewające się dziecka, dawała gwarancję zdrowia, zabezpieczała przed urokami.

Gdzie można znaleźć symbol lunuli współcześnie?

Obecnie kultura słowiańska przeżywa swój rozkwit, stąd też duża popularność tradycyjnych amuletów. Lunula to dziś oryginalny element biżuteryjny, wciąż wykonywany najczęściej ze srebra i stanowiący interesującą ozdobę.

Najciekawszą i najstarszą znalezioną w Polsce dawną lunulą jest ta odkryta w okolicy Bielan Wrocławskich w 2014 roku. Zaskakujące, że wykonano ją ze złota. Ustalono, że pochodzi z okresu rzymskiego i należała do arystokratki. Można ją zobaczyć w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole