520 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol księżyca

Symbol księżyca

Symbol księżyca to symbol znany na całym świecie, niezwykle bogaty w znaczenia i istotny w kulturze oraz tradycji.

Jego bogata symbolika wiąże się z wieloma rolami i znaczeniami, jakie przypisywano Księżycowi, który od zarania dziejów był przedmiotem ludzkiego zainteresowania i fascynacji.

Księżyc jest nierozerwalnie związany z nocą. Służył niegdyś jako obiektywna miara czasu (pierwsze kalendarze tworzone były w oparciu o fazy Księżyca), a także podstawa do przepowiadania pogody. Wiąże się również z rytmem ludzkiego życia.  

Symbol księżyca, źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Symbol_ksiezyc.svg, autor: Bastianow, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.pl

Astronomiczny symbol Księżyca

Astronomiczny symbol Księżyca jest znany już od starożytności i przedstawia półksiężyc. Za pomocą innego znaku pokazuje się natomiast pełnię Księżyca – jest nim okrąg.

Księżyc jako symbol

Księżyc jest symbolem tajemnych stron natury, zasady męskiej i żeńskiej oraz macierzyństwa. Symbolizuje także zmienność, duszę, szaleństwo i zło. Jako związany z nocą łączy się ze snem, marzeniami sennymi, uczuciami. Ponadto wiąże się ściśle z kobiecością i płodnością.

Półksiężyc jest symbolem islamu, ale występuje także w chrześcijaństwie, głównie w połączeniu z postacią Maryi.

Obecnie symbol księżyca to również popularny motyw dekoracyjny (np. jako wzór tatuaży).

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

Podobne symbole