586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol księżyca

Symbol księżyca

Symbol księżyca to symbol znany na całym świecie, niezwykle bogaty w znaczenia i istotny w kulturze oraz tradycji.

Jego bogata symbolika wiąże się z wieloma rolami i znaczeniami, jakie przypisywano Księżycowi, który od zarania dziejów był przedmiotem ludzkiego zainteresowania i fascynacji.

Księżyc jest nierozerwalnie związany z nocą. Służył niegdyś jako obiektywna miara czasu (pierwsze kalendarze tworzone były w oparciu o fazy Księżyca), a także podstawa do przepowiadania pogody. Wiąże się również z rytmem ludzkiego życia.  

Symbol księżyca, źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Symbol_ksiezyc.svg, autor: Bastianow, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.pl

Astronomiczny symbol Księżyca

Astronomiczny symbol Księżyca jest znany już od starożytności i przedstawia półksiężyc. Za pomocą innego znaku pokazuje się natomiast pełnię Księżyca – jest nim okrąg.

Księżyc jako symbol

Księżyc jest symbolem tajemnych stron natury, zasady męskiej i żeńskiej oraz macierzyństwa. Symbolizuje także zmienność, duszę, szaleństwo i zło. Jako związany z nocą łączy się ze snem, marzeniami sennymi, uczuciami. Ponadto wiąże się ściśle z kobiecością i płodnością.

Półksiężyc jest symbolem islamu, ale występuje także w chrześcijaństwie, głównie w połączeniu z postacią Maryi.

Obecnie symbol księżyca to również popularny motyw dekoracyjny (np. jako wzór tatuaży).

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole