586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole LGBT

Symbole LGBT

Symbole LGBT to symbole społeczności LGBT (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender), czyli społeczności osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych.

Termin „LGBT” określa ruch, którego celem jest walka o równouprawnienie, tolerancję i miejsce w społeczeństwie dla mniejszości seksualnych. Symbole LGBT są zaś znakami jedności i solidarności LBGT, a także formą poparcia dla ruchu.

Jakie są symbole LGBT?

Tęczowa flaga

Tęczowa flaga jako symbol LGBT została zaprojektowana w 1978 roku przez Gilberta Bakera i już wtedy pojawiła na paradzie w San Francisco.

W pierwotnej wersji miała osiem kolorów, którym przypisano określone znaczenia: różowy (seksualność), czerwony (życie), pomarańczowy (ukojenie), żółty (słońce), zielony (natura), turkus (sztuka), indygo (harmonia) i fiolet (duchowość). Potem jednak usunięto z niej kolor różowy i turkusowy.  

Jest symbolem różnorodności i ogólnoświatowym znakiem ruchu LGBT.

Symbole LGBT - Tęczowa flaga

Lambda

W 1970 roku grecka litera lambda została wybrana jako symbol aktywistów gejowskich. Już cztery lata później uznano ją oficjalnie za międzynarodowy symbol gejów i lesbijek na Międzynarodowym Kongresie Praw Gejów w Edynburgu.

Symbole LGBT - Lambda

Labrys

Labrys to topór o podwójnym ostrzu. Jest symbolem lesbijek i ruchów feministycznych. Oznacza siłę i samowystarczalność.

Symbole LGBT - Labrys

Flaga osób transpłciowych

Flaga ta jest symbolem środowisk transpłciowych. Została zaprojektowana przez Monicę Helms w 1999 roku.

Składa się na nią pięć pasów (dwa niebieskie – kolor chłopców, jeden biały pośrodku – symbol osób o nieokreślonej płci i dwa różowe – symbol dziewczynek).

Symbole LGBT - flaga osób transpłciowych

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole