586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Sowa jako symbol

Sowa jako symbol

Sowa ma w kulturze i tradycji bardzo bogate znaczenie symboliczne. Z uwagi na to, że jest ptakiem nocnym, kojarzy się zwykle z ciemnością, a więc także śmiercią, samotnością, nieszczęściem i smutkiem. Bywa postrzegana również jako ptak zimy, przeciwieństwo ptaków wiosny (jaskółki i słowika), a nawet jako towarzyszka czarownic.

Jednak w kulturze europejskiej sowa to przede wszystkim symbol mądrości i to już od czasów starożytnych. Do dziś uważa się ją za znak wiedzy i edukacji, erudycji, siły umysłu i inteligencji.

sowa symbol
Sowa symbol, źródło: Pixabay

Sowa jako ptak mądrości

W mitologii greckiej sowa jest symbolem mądrości, a także ptakiem bogini mądrości Ateny, przedstawianej z sową na ramieniu. W takim rozumieniu jest również znakiem wiedzy, nauki, jasnowidzenia i proroctwa. Co więcej, sowa to wyobrażenie wiedzy racjonalnej (w przeciwieństwie do intuicyjnej).

Sowa jako ptak śmierci

Wśród licznych znaczeń nadawanych sowie są również takie, które łączą ją z ciemnością i śmiercią. Kojarzy się ją z Hekate, boginią widm i ciemności. Sowa jest ptakiem listopada - wtedy najgłośniej huka - miesiąca śmierci. Starożytni Babilończycy w krzyku sowy upatrywali krzyk kobiety, która opłakuje swoje dziecko. W chrześcijaństwie sowę postrzegano natomiast jako wysłannika diabła.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole