586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Róża jako symbol

Róża jako symbol

W kulturze i tradycji róża ma bogatą i złożoną symbolikę. Kojarzy się przede wszystkim z miłością, namiętnością i pięknem. Ale róża to również symbol radości, zmysłowości, wieczności, zmartwychwstania, młodości i doskonałości.

Jest królową kwiatów. Kojarzona jest zwykle z czerwienią, która symbolizuje miłość i piękno. Niemniej jednak również inne jej barwy mają określone znaczenia (np. biała róża jako symbol początku i pożegnania).

Symbol róży, źródło: Pixabay

Róża jest ponadto symbolem istotnym dla chrześcijaństwa – symbolizuje Maryję, ale także męczeństwo Jezusa, jest również atrybutem wielu świętych.

Róża jako kwiat miłości

Róża jako symbol miłości znana była już w starożytności. Jest atrybutem bogiń Izydy, Afrodyty, Wenus, Kory. Według mitologii greckiej róże powstały, kiedy Afrodyta zrodziła się z piany morskiej. Barwę czerwoną róże zawdzięczają zaś krwi bogini, która skaleczyła się o cierń w nogę.

Różami zdobiono niegdyś łoże pary młodej. Do dziś jest kwiatem, którym obdarowuje się ukochane osoby, stanowi również częsty motyw dekoracyjny tematycznie związany z miłością i zakochaniem.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole