codziennie nowe aktualizacje
Oznaczenia na biżuterii
Oznaczenia na biżuterii
Oznaczenia na biżuterii zawierają wiele istotnych informacji na temat danego wyrobu. Biżuteria wykonana z metali szlachetnych musi posiadać tzw. znaki i cechy probiercze. Cecha probiercza to prawnie chroniony znak urzędowy, który potwierdza próbę i rodzaj metalu szlachetnego.
Obowiązek cechowania regulowany jest odpowiednią ustawą (polskie prawo probiercze) i stanowi potwierdzenie autentyczności wyrobu. Nie dotyczy wyrobów ze złota lub platyny o masie poniżej 1 grama oraz wyrobów ze srebra o masie poniżej 2 gramów lub w dwóch sztukach, kiedy w obrocie stanowią parę (np. kolczyki). Każdy wyrób z metali szlachetnych musi mieć jednak oznaczenie próby i masy.
Jakie oznaczenia umieszcza się na biżuterii?
Na biżuterii można znaleźć następujące oznaczenia:
1) oznaczenie rodzaju metalu szlachetnego ;
rodzaj metalu szlachetnego oznacza się określonym symbolem (rycerz – wyrób ze złota, kobieta – wyrób ze srebra, głowa konia – wyrób z platyny, głowa psa – wyrób z palladu);
2) oznaczenie próby;
próba to zawartość czystego metalu szlachetnego w danym stopie. Wyraża się ją w stosunku do pozostałych składników stopu (np. próba srebra 925 zawiera 92,5% czystego srebra, co oznacza, że w 1000 gramach stopu znajduje się 925 gramów czystego srebra). Rodzaje prób określone są przez prawo dla każdego z metali szlachetnych;
3) oznaczenie miejsca nacechowania;
miejsce nacechowania oznacza się skrótem od nazwy miasta (np. „P” – Poznań, „W” – Warszawa, „B” – Bydgoszcz);
4) oznaczenie „met”;
znak „met” znajduje się na wyrobach z domieszką metali szlachetnych lub wykonanych z metali nieszlachetnych;
5) imiennik;
znak imienny, tzw. imiennik, to indywidualny, urzędowo zarejestrowany znak wytwórcy wyrobów, który pozwala na jego identyfikację.
Komentarze