521 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Oznaczenia na biżuterii

Oznaczenia na biżuterii

Oznaczenia na biżuterii zawierają wiele istotnych informacji na temat danego wyrobu. Biżuteria wykonana z metali szlachetnych musi posiadać tzw. znaki i cechy probiercze. Cecha probiercza to prawnie chroniony znak urzędowy, który potwierdza próbę i rodzaj metalu szlachetnego.

Obowiązek cechowania regulowany jest odpowiednią ustawą (polskie prawo probiercze) i stanowi potwierdzenie autentyczności wyrobu. Nie dotyczy wyrobów ze złota lub platyny o masie poniżej 1 grama oraz wyrobów ze srebra o masie poniżej 2 gramów lub w dwóch sztukach, kiedy w obrocie stanowią parę (np. kolczyki).  Każdy wyrób z metali szlachetnych musi mieć jednak oznaczenie próby i masy.

Jakie oznaczenia umieszcza się na biżuterii?

Na biżuterii można znaleźć następujące oznaczenia:

1) oznaczenie rodzaju metalu szlachetnego ;

rodzaj metalu szlachetnego oznacza się określonym symbolem (rycerz – wyrób ze złota, kobieta – wyrób ze srebra, głowa konia – wyrób z platyny, głowa psa – wyrób z palladu);

źródło: Wikipedia Commons

2) oznaczenie próby;

próba to zawartość czystego metalu szlachetnego w danym stopie. Wyraża się ją w stosunku do pozostałych składników stopu (np. próba srebra 925 zawiera 92,5% czystego srebra, co oznacza, że w 1000 gramach stopu znajduje się 925 gramów czystego srebra). Rodzaje prób określone są przez prawo dla każdego z metali szlachetnych;

źródło: Wikipedia Commons

3) oznaczenie miejsca nacechowania;

miejsce nacechowania oznacza się skrótem od nazwy miasta (np. „P” –  Poznań, „W” – Warszawa, „B” – Bydgoszcz);

4) oznaczenie „met”;

znak „met” znajduje się na wyrobach z domieszką metali szlachetnych lub wykonanych z metali nieszlachetnych;

źródło: Wikipedia Commons

5) imiennik;

znak imienny, tzw. imiennik, to indywidualny, urzędowo zarejestrowany znak wytwórcy wyrobów, który pozwala na jego identyfikację.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole