586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo Liverpoolu

Liverpool – ogólne informacje

Liverpool Football Club (Liverpool FC) to angielski klub piłkarski, założony 3 czerwca 1892 roku w Liverpoolu.

Swój pierwszy mecz "The Reds" rozegrali we wrześniu tego samego roku, a w swojej historii zdobyli 19 mistrzostw Anglii. Ich legendarnym trenerem był Bill Shankly, który całkowicie zrewolucjonizował klub.

Przełomowymi wydarzeniami w życiu klubu były dwa tragiczne wypadki – w 1895 roku, kiedy na stadionie Heysel w Brukseli podczas zamieszek kibiców Juventusu i Liverpoolu zginęło 39 osób, przygniecionych ścianą oraz cztery lata później na stadionie Hillsborough w Sheffield, gdzie śmierć poniosło 96 kibiców.

Obecnie Liverpool jest klubem piłkarskich o światowej renomie, jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych.

Logo Liverpoolu

Obecne logo Liverpoolu to herb, który powstał w 1999 roku. Ma postać tarczy, której towarzyszy kilka elementów o bardzo bogatej i znaczącej symbolice.

Centralną część herbu stanowi Liverbird – to mityczne stworzenie z XIII wieku, stanowiące połączenie kormorana i orła, które uznaje się za patrona portu w Liverpoolu. Według legendy moment odlotu ptaka będzie oznaczał koniec istnienia miasta.

Na szczycie herbu znajdują się słowa: "You’ll Never Walk Alone" – to tytuł hymnu klubowego.

Logo Liverpoolu, źródło: www.shutterstock.com

Nad napisem umieszczony jest fragment Bramy Shankly'ego, czyli bramy stadionu Anfield, która powstała 26 sierpnia 1982 roku na cześć Billa Shankly'ego – trenera klubu. Na bramie znajduje się oset, czyli symbol Szkocji, skąd pochodził Bill Shankly, a także tarcza z Liverbirdem oraz flaga Szkocji.
Dolna część herbu to wstęga, dwa płomienie (symbol tragicznych wydarzeń z 1989 roku) oraz napis "EST 1892" (data powstania klubu).

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole