586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo FC Barcelony

FC Barcelona – ogólne informacje

FC Barcelona, zwany również Barçą, to hiszpański klub sportowy, założony w 1899 roku w Barcelonie. Jego historia zaczyna się od anonsu w lokalnej gazecie, zamieszczonego przez Hansa Gampera, czego konsekwencją było zebranie grupy piłkarzy. Swój pierwszy mecz klub rozegrał w 1899 roku. Złotą erą w jego historii określa się zwykle lata 1919-1929. Do dzisiaj FC Barcelona zdobyła m.in. 26 mistrzostw Hiszpanii, 5 Pucharów Europy. Jest symbolem i dumą Katalonii, a jego motto brzmi: Més que un club (w polskim tłumaczeniu: Więcej niż klub). W ramach klubu oprócz sekcji piłki nożnej działa sekcja koszykówki, piłki ręcznej, hokeja na lodzie, a także wiele sekcji amatorskich.
Obecnie FC Barcelona jest jednym z najpopularniejszych klubów piłkarskich na świecie.

Logo FC Barcelony

Logo FC Barcelona to tarcza herbowa w kształcie dzbana. Na górze po lewej stronie znajduje się krzyż świętego Jerzego, po prawej umieszczono zaś barwy Katalonii. W dolnej części herbu widać piłkę na tle granatowych i bordowych pasów (barwy klubowe). W centralnym punkcie znajduje się żółty pas z napisem "FCB" (skrót od nazwy klubu).

Logo FC Barcelona, źródło: www.shutterstock.com

Do 1910 roku herbem klubu był herb miasta Barcelona. Wówczas to ogłoszono konkurs na znak klubu.

Na przestrzeni lat logo FC Barcelona ulegało licznym modyfikacjom, ale były to zmiany o charakterze kosmetycznym, np. zmiana wyglądu piłki, barwy środkowego pasa itp.

Logo FC Barcelona 1899-2002, źródło: https://commons.wikimedia.org/, autor Scott Schultz3, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Obecne logo FC Barcelona to herb przyjęty w 2002 roku.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole