586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo Manchesteru United

Manchester United – ogólne informacje

Manchester United to angielski klub piłkarski, założony w 1878 roku pod nazwą Newton Heath LYR. Jego historia zaczyna się od inicjatywy pracowników linii kolejowych, którzy z pasji do piłki nożnej stworzyli robotniczą grupę piłkarską. W 1902 roku uratowany z opresji finansowych przez biznesmena Johna Henry’ego Daviesa zmienia nazwę na Manchester United Football Club. W 1968 roku jako pierwszy angielski klub zdobywa Puchar Europy.

Obecnie Manchester United ma na koncie 20 mistrzostw Anglii i 12 Pucharów Anglii, pięć razy zwyciężył również rozgrywki o Puchar Ligi. Jest najbogatszym klubem piłkarskim o światowej renomie.

Logo Manchesteru United

Logo Manchesteru United to herb używany przez klub od 1998 roku. W jego centralnej części znajduje się czerwona postać diabła z widłami – wprowadzona z uwagi na przydomek klubu ("Red Devils", czyli "Czerwone Diabły"). Na tarczy widać ponadto statek, wywodzący się z herbu rady Manchester. Obramowanie tarczy tworzą dwa pasy, połączone ikonami piłek. Na jednym z nich znajduje się napis "Manchester", na drugim "United". Herb utrzymany jest w żółto-czerwonej kolorystyce.

Logo Manchester United

Pierwszy herb powstał we wczesnym okresie funkcjonowania klubu, który działał jeszcze pod nazwą Newton Heath LYR. Kolejny, używany do lat 70., przedstawiał tarczę herbową miasta, trzymaną przez lwa i gryfa. W jego dolnej części znajdował się napis po łacinie Concilio et Labore (pol. tłum. Mądrość i wysiłek).

Kolejna zmiana herbu nadała mu formę zbliżoną do obecnej. Utrzymany był w czarno-biało-czerwonych barwach, w jego centralnej części znajdował się statek. Następnie do logo wprowadzono żółte i czerwone kolory. Postać diabła pojawia się w herbie w 1973 roku.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole