586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo Chanel

Chanel – informacje

Chanel to francuska marka odzieży, torebek, perfum, dodatków i dom mody w Paryżu.

Historia marki sięga końca XIX wieku i rozpoczyna się w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice. To tam w wieku dwunastu lat trafia i uczy się szyć Gabrielle Bonheur Chanel. Jako Coco Chanel znana jest dopiero od 1905 roku – przydomek zyskuje w klubie, gdzie występowała jako piosenkarka kabaretowa. W 1913 roku otwiera swój pierwszy butik z kapeluszami, który w 1919 roku zostaje przekształcony w pierwszy dom mody. Dwa lata później Coco Chanel prezentuje swój legendarny zapach Chanel N° 5. W latach 30. jest już u szczytu swojej sławy. W 1955 roku powstaje kultowy model torebki z pikowanej skóry na złotym łańcuszki. Coco Chanel umiera w 1971 roku. W latach 1983-2019 domem mody kieruje jeden z najbardziej znanych i wpływowych projektantów, Karl Lagerfeld.

Coco Chanel to prawdziwa legenda świata mody, który został przez nią całkowicie zrewolucjonizowany. Zawdzięcza jej mała czarną, tweedowy żakiet, damskie spodnie i perły, a to i tak tylko niektóre z zasług projektantki w historii mody. Według magazynu „Time” jest jedną najbardziej wpływowych osobistości XX wieku.

Logo Chanel

Logo Chanel to skrzyżowane dwie litery „C”, umieszczone tyłem do siebie. Logo powstało w 1925 roku, zaprojektowane przez Coco Chanel.

Chanel logo, źródło: Shutterstock

Inspiracją do powstania znaku miała być historia tragicznej miłości. Projektantka była przez jakiś czas związana z Arthurem Boy Capelem. Zwykła więc pisać na kartce imię ukochanego obok swojego imienia. W końcu połączyła pierwsze ich litery, a znak ten stał się symbolem wiecznego uczucia i francuskiej marki.

Według innej teorii wyjaśniającej powstanie logo inspiracją miały być witraże w świątyni znajdującej się niedaleko sierocińca, w którym się wychowywała. Niektórzy twierdzą jednak, że logo Chanel powstało na wzór znaku nad wejściem do nicejskiego zamku Chateau de Cremat.  

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole