521 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo Chanel

Chanel – informacje

Chanel to francuska marka odzieży, torebek, perfum, dodatków i dom mody w Paryżu.

Historia marki sięga końca XIX wieku i rozpoczyna się w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice. To tam w wieku dwunastu lat trafia i uczy się szyć Gabrielle Bonheur Chanel. Jako Coco Chanel znana jest dopiero od 1905 roku – przydomek zyskuje w klubie, gdzie występowała jako piosenkarka kabaretowa. W 1913 roku otwiera swój pierwszy butik z kapeluszami, który w 1919 roku zostaje przekształcony w pierwszy dom mody. Dwa lata później Coco Chanel prezentuje swój legendarny zapach Chanel N° 5. W latach 30. jest już u szczytu swojej sławy. W 1955 roku powstaje kultowy model torebki z pikowanej skóry na złotym łańcuszki. Coco Chanel umiera w 1971 roku. W latach 1983-2019 domem mody kieruje jeden z najbardziej znanych i wpływowych projektantów, Karl Lagerfeld.

Coco Chanel to prawdziwa legenda świata mody, który został przez nią całkowicie zrewolucjonizowany. Zawdzięcza jej mała czarną, tweedowy żakiet, damskie spodnie i perły, a to i tak tylko niektóre z zasług projektantki w historii mody. Według magazynu „Time” jest jedną najbardziej wpływowych osobistości XX wieku.

Logo Chanel

Logo Chanel to skrzyżowane dwie litery „C”, umieszczone tyłem do siebie. Logo powstało w 1925 roku, zaprojektowane przez Coco Chanel.

Chanel logo, źródło: Shutterstock

Inspiracją do powstania znaku miała być historia tragicznej miłości. Projektantka była przez jakiś czas związana z Arthurem Boy Capelem. Zwykła więc pisać na kartce imię ukochanego obok swojego imienia. W końcu połączyła pierwsze ich litery, a znak ten stał się symbolem wiecznego uczucia i francuskiej marki.

Według innej teorii wyjaśniającej powstanie logo inspiracją miały być witraże w świątyni znajdującej się niedaleko sierocińca, w którym się wychowywała. Niektórzy twierdzą jednak, że logo Chanel powstało na wzór znaku nad wejściem do nicejskiego zamku Chateau de Cremat.  

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole