586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo Apple

Apple - informacje o firmie

Apple to amerykańska firma IT, produkująca komputery osobiste i mobilne oraz oprogramowanie. Historia firmy rozpoczęła się w garażu jednego z jej założycieli. Swoimi korzeniami sięga do lat 70. XX wieku, kiedy to Steve Jobs, Steve Woźniak i Ronald Wayne stworzyli firmę Apple Computer. Obecnie marka Apple jest jedną z najpopularniejszych na całym świecie, a jej logo jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków firmowych.

Logo Apple

Logo Apple to ikona nadgryzionego jabłka, obecnie występuje w wersji chromowanej lub białej.

Logo Apple, źródło: https://www.shutterstock.com/

Zostało zaprojektowane w 1977 roku przez Rob’a Janoff’a - tamten projekt przedstawiał jednak jabłko w kolorach tęczy.

W 1998 roku zmieniono barwy logo - jabłko stało się czarne.

Istnieje kilka teorii wyjaśniających powstanie takiej formy logo. Według jednej z nich inspiracją była postać Isaaca Newtona, którą Steve Jobs był wyraźnie zafascynowany. Znak firmowy miał być wyrazem pamięci dla odkrycia praw grawitacji (stąd znak jabłka w logo), a także rozszczepienia światła (stąd różne kolory w logo).

Mówi się również, że nagryzione jabłko nawiązuje do opowieści biblijnej i jest symbolem wiedzy albo do „Apple Records” - wytwórni muzycznej Beatlesów, czyli ulubionego zespołu Jobsa.

Istnieje ponadto przypuszczenie, że jabłko jest hołdem złożonym Alanowi Turingowi, który zmarł po zjedzeniu jabłka z wstrzykniętym cyjankiem.
Poza tym podobno Steve Jobs bardzo lubił jabłka i odżywiał się wedle zasad diety owocowo-warzywnej.

Pierwsze logo Apple zostało zaprojektowane przez Ronalda Wayne’a w 1976 roku. Przedstawiało rycinę, na której widać siedzącego pod jabłonią Isaaca Newtona. Na jej ramie umieszczono cytat z wiersza angielskiego poety (w polskim tłumaczeniu: „Umysł na zawsze podróżujący przez dziwne morza myśli”).

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole