586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo Saaba

Saab – informacje o firmie

Saab to szwedzka marka samochodów osobowych. Jej historia sięga do 1937 roku, a rozpoczyna się od założenia koncernu lotniczego, Saab (Svenska Aeroplan Aktiebolaget, pol. Szwedzkie Zakłady Lotnicze). Dziesięć lat później firma otwiera dział samochodowy Saab Automobile, który w latach 1969-1995 działa we współpracy z firmą Scania, producentem ciężarówek. W 1993 roku firmę przejmuje General Motors. W 2011 roku Saab ogłasza bankructwo. Niecały rok później marka zostaje wykupiona przez firmę Nevs.

Saab jako producent samochodów zasłynął z wielu innowacyjnych rozwiązań, takich jak turbodoładowanie, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, podgrzewane fotele, aktywne zagłówki itd.

Logo Saaba

Logo Saaba przedstawia głowę gryfa w koronie.

Saab logo, źródło: Shutterstock

Logo w takiej formie zostało przejęte od firmy Scania, z którą marka Saab połączyła się w 1969 roku. Gryf, czyli mityczne stworzenie z głową orła i ciałem lwa, wywodzi się z herbu szwedzkiej prowincji Skane.

Pierwsze logo Saaba, przedstawiające samolot, powstało w 1937 roku. W kolejnych latach znak firmy przeszedł wiele zmian, ale do lat 70. cały czas obecny był w nim motyw samolotu.

Gryf znika z logo Saaba, kiedy właścicielem marki staje się firma Nevs.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole