586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Krzyż celtycki jako symbol

Czym jest krzyż celtycki?

To jedna z form krzyża, znana z czasów i wyznań przedchrześcijańskich. Obecnie akceptowana w Kościele katolickim jako symbol chrześcijan. Zwany jest krzyżem słonecznym – pierwotnie symbolizował słońce. Krzyż celtycki najbardziej rozpowszechniony jest w rejonie Wysp Brytyjskich, także wśród obecnych chrześcijan celtyckich. Pojawia się jednak także u Słowian.

Jak wygląda krzyż celtycki?

Krzyż celtycki jest czteroramienny, wpisany w okrąg. W formie zmodyfikowanej przez chrześcijan ramiona krzyża wychodzą nieco poza obręb okręgu i przypominają krzyż łaciński (ten właściwy chrześcijanom).

krzyż celtycki, źródło: Pixabay

Gdzie występuje krzyż celtycki?

Na Wyspach Brytyjskich, zwłaszcza w Kornwalii i Walii zachowały VIII-wieczne i nieco późniejsze się wysokie krzyże (tzw. high cross), czyli rzeźby wyglądające jak krzyż na postumencie. Niektóre z nich ozdobione są symbolami runicznymi. Jednym z najsłynniejszych jest Cross of Kells.

Krzyż celtycki wykorzystany został na jednopensowej monecie w Wielkiej Brytanii, reprezentując tam Irlandię. Ponadto odwołują się do niego organizacje nacjonalistyczne i rasistowskie jako symbol oporu, a także walki mniejszości o niepodległość. Rodzimowiercy i neopoganie wykorzystują krzyż celtycki w pierwotnym znaczeniu. To także popularny talizman czy wzór tatuaży. W ezoteryce oznacza symboliczny most do innego świata, pozwala odzyskać pewność siebie, chroni przed chorobami, dodaje noszącemu energii i wytrwałości.

Symbol jest zakazany w Niemczech, gdzie uznano go za znak neofaszystowski.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole