codziennie nowe aktualizacje
Kruk jako symbol
Kruk jako symbol
Kruk ma niezwykle bogatą i złożoną symbolikę. Zwykle kojarzy się go jako symbol wojny, grzechu, złej wróżby, niepokoju i diabła.
W wielu kulturach to ptaki żałobne, wieszczące choroby, zarazy, wojnę i śmierć. W starożytności uważano go zaś za najbardziej inteligentnego wśród ptaków, dlatego kruk stał się symbolem wiedzy, proroctwa, światła, pamięci.
Kruk w mitologii
W starożytnej Persji kruk poświęcony był bogu światła i Słońca.
W mitologii greckiej kruk i wrona były atrybutami Apollina i Ateny. Ale kruk przyniósł Apollinowi również wiadomość o zdradzie kochanki.
W mitologii skandynawskiej dwa kruki (Myśl i Pamięć) siedziały na ramionach władcy bogów i świata, boga poezji i mądrości – były symbolem tworzenia.
Kruk w tradycji chrześcijańskiej
Średniowiecze widziało w kruku symbol grzechu nieumiarkowania w jedzeniu i piciu. Ze względu na przypisywaną krukowi skłonność do samotnictwa stał się również symbolem odosobnienia, a w konsekwencji symbolizował herezję, pogaństwo, ateizm.
W Biblii kruk to symbol wiary w Opatrzność, ale jest również ukazany jako zwierzę nieczyste. W Księdze Rodzaju przypisano mu zaś rolę zwiadowcy – został wysłany przez Noego na poszukiwanie suchego lądu, ale nie wrócił, ponieważ odnalazł pożywienie.
U świętego Augustyna kruk był symbolem grzechu i grzesznika, który odkłada pokutę i skruchę.
Komentarze