586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kruk jako symbol

Kruk jako symbol

Kruk ma niezwykle bogatą i złożoną symbolikę. Zwykle kojarzy się go jako symbol wojny, grzechu, złej wróżby, niepokoju i diabła.

W wielu kulturach to ptaki żałobne, wieszczące choroby, zarazy, wojnę i śmierć. W starożytności uważano go zaś za najbardziej inteligentnego wśród ptaków, dlatego kruk stał się symbolem wiedzy, proroctwa, światła, pamięci.

Kruk w mitologii

W starożytnej Persji kruk poświęcony był bogu światła i Słońca.

W mitologii greckiej kruk i wrona były atrybutami Apollina i Ateny. Ale kruk przyniósł Apollinowi również wiadomość o zdradzie kochanki.

W mitologii skandynawskiej dwa kruki (Myśl i Pamięć) siedziały na ramionach władcy bogów i świata, boga poezji i mądrości – były symbolem tworzenia.

Kruk w tradycji chrześcijańskiej

Średniowiecze widziało w kruku symbol grzechu nieumiarkowania w jedzeniu i piciu. Ze względu na przypisywaną krukowi skłonność do samotnictwa stał się również symbolem odosobnienia, a w konsekwencji symbolizował herezję, pogaństwo, ateizm.

Kruk symbol, źródło: Pixabay

W Biblii kruk to symbol wiary w Opatrzność, ale jest również ukazany jako zwierzę nieczyste. W Księdze Rodzaju przypisano mu zaś rolę zwiadowcy – został wysłany przez Noego na poszukiwanie suchego lądu, ale nie wrócił, ponieważ odnalazł pożywienie.

U świętego Augustyna kruk był symbolem grzechu i grzesznika, który odkłada pokutę i skruchę.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole