520 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jeleń jako symbol

Jeleń jako symbol

Jeleń jako symbol jest znany w wielu kulturach i tradycjach. Kojarzy się zwykle z myślistwem, szybkością, łagodnością i pięknem. Ale jeleń jest również symbolem Słońca i pokoju, religijności i Chrystusa, miłości i radości.

Jest zwierzęciem Buddy, w wielu mitologiach atrybutem boga Słońca, a w tradycji chrześcijańskiej biały jeleń z krzyżem między rogami wyobraża Jezusa.

Jelenia łączy się ponadto z samotnością i melancholią, a także z kobiecością i urodą dziewczęcą. W mitologii greckiej samicę jelenia poświęcono Herze jako bogini małżeństwa.

Symbol jelenia, źródło: https://pxhere.com/pl/photo/1446019

Jeleń jako król lasów

Jeleń jest nierozerwalnie związany z lasem jako jego naturalnym środowiskiem. Poroże jelenia jest jego największą bronią, a dla myśliwego zdobyczą łowiecką. Ale rogi symbolizują również Słońce i Drzewo Życia. Ponadto gubienie i odrastanie poroża oznacza rodzenie się i umieranie, odradzanie się, duchowy wzrost i rosnącą siłę.

Jeleń łączy się również z myślistwem. Legenda o świętym Hubercie mówi, że jako młody myśliwy spotkał jelenia ze świetlistym krzyżem w porożu. Miał się potem nawrócić i wyrzec na zawsze łowów, aby tysiąc lat później zostać patronem myśliwych.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

Podobne symbole