586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jeleń jako symbol

Jeleń jako symbol

Jeleń jako symbol jest znany w wielu kulturach i tradycjach. Kojarzy się zwykle z myślistwem, szybkością, łagodnością i pięknem. Ale jeleń jest również symbolem Słońca i pokoju, religijności i Chrystusa, miłości i radości.

Jest zwierzęciem Buddy, w wielu mitologiach atrybutem boga Słońca, a w tradycji chrześcijańskiej biały jeleń z krzyżem między rogami wyobraża Jezusa.

Jelenia łączy się ponadto z samotnością i melancholią, a także z kobiecością i urodą dziewczęcą. W mitologii greckiej samicę jelenia poświęcono Herze jako bogini małżeństwa.

Symbol jelenia, źródło: https://pxhere.com/pl/photo/1446019

Jeleń jako król lasów

Jeleń jest nierozerwalnie związany z lasem jako jego naturalnym środowiskiem. Poroże jelenia jest jego największą bronią, a dla myśliwego zdobyczą łowiecką. Ale rogi symbolizują również Słońce i Drzewo Życia. Ponadto gubienie i odrastanie poroża oznacza rodzenie się i umieranie, odradzanie się, duchowy wzrost i rosnącą siłę.

Jeleń łączy się również z myślistwem. Legenda o świętym Hubercie mówi, że jako młody myśliwy spotkał jelenia ze świetlistym krzyżem w porożu. Miał się potem nawrócić i wyrzec na zawsze łowów, aby tysiąc lat później zostać patronem myśliwych.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole