586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol nieskończoności

Czym jest symbol nieskończoności?

Symbol nieskończoności to jeden z najpopularniejszych znaków na świecie. Oznacza byt nieograniczony. Jego początków możemy szukać w starożytnym Egipcie i Grecji, gdzie nieskończoność obrazowano w formie węża, zwanego uroboros, zjadającego własny ogon, co miało symbolizować odrodzenie, ciągłość. Początkowo był to symbol rzeki opływającej Ziemię, do której wpływały rzekomo wszystkie wody na świecie.

W czasach nowożytnych symbol nieskończoności został stworzony przez Johna Wallisa w traktacie De sectionibus conicis wydanym w 1655 roku. Prawdopodobnie został wywiedziony od rzymskiego symbolu tysiąca –  lub od małej litery omega, która w grece oznaczała ostateczność, koniec.

Jak wygląda symbol nieskończoności?

Znak nieskończoności to przewrócona ósemka, dwie połączone ze sobą pętle, nie mające ani początku, ani końca.

Symbol nieskończoności, źródło: Pixabay

Gdzie można znaleźć symbol nieskończoności?

Znak ten przede wszystkim używany jest w matematyce: w rachunku różniczkowym i całkowym, w teorii mnogości, do oznaczania liczb zbioru nieskończonego liczb rzeczywistych oraz w logice. Symbol nieskończoności to bardzo popularny element biżuterii – naszyjników czy bransoletek. Zwykło się oznaczać za jego pomocą nieskończone, trwałe wartości, takie jak miłość, wierność, lojalność czy wieczność. To także często spotykany motyw tatuaży.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole