codziennie nowe aktualizacje
Herb Wrocławia
Spis treści
Herb Wrocławia historia
Herb Wrocławia należy do najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy Dolnego Śląska. Zaprojektował go Norbert Wieschalla. Herb został oficjalnie zatwierdzony przez kancelarię władcy czesko-węgierskiego, Ferdynanda I Habsburga, 12 lutego 1530 r. w dyplomie herbowym. Składał się on z pięciu pól i nawiązywał tym samym do herbów królewskich.
W okresie II wojny światowej naziści zmienili wizerunek na dwupolowy - na żółtym tle umieścili śląskiego czarnego orła, a na żółtym - Krzyż Żelazny, odznaczenie wprowadzone przez Fryderyka Wilhelma III.
Z kolei w latach PRL godło nadal składało się z dwóch pól, jednak tym razem tarczę podzielono pionowo, z połową orła polskiego na czerwonym tle i orła śląskiego na żółtym.
Jak wygląda herb Wrocławia?
Obecny wzór herbu to tradycyjny symbol miasta z 1530 roku, nieznacznie tylko zmieniony. Został oficjalnie uznany za godło Wrocławia w 1990 roku.
Składa się z pięciu pól: w górnym lewym na czerwonym polu widać koronowanego lwa czeskiego, ze względu na historyczną przynależność miasta do Korony Królestwa Czeskiego; z prawej na żółtym górnym polu znajduje się czarny orzeł śląski; poniżej w lewym dolnym roku umieszczono literę W - od łacińskiej nazwy miasta, a w prawym na czerwonym tle - popiersie św. Jana Ewangelisty, patronującego kaplicy na ratuszu. Centrum herbu zajmuje głowa Jana Chrzciciela na białym polu (symbolizującym srebrną misę). Święty ten jest patronem wrocławskiej katedry.
Komentarze