586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Herb Łodzi

  • herb Łodzi
  • symbol Łodzi

Historia herbu Łodzi

Prawo do posługiwania się pieczęcią oraz godłem Łódź otrzymała w 1433 roku (wraz z przywilejem nadanym przez króla Władysława II). Pierwszym zachowanym śladem godła tego miasta jest pieczęć na dokumencie burmistrza miasta z roku 1535. Prawdopodobnie powstała ona jednak wiek wcześniej niż sam dokument. Widać na niej łódź wyglądem przypominającą tę z czasów wcześniejszych niż późny renesans. W 1577 roku łódź na pieczęci miała już kształty charakterystyczne dla swojej epoki. Ostateczny kształt herbu miasta Łódź nawiązuje właśnie do XVI-wiecznego wzoru. Został zatwierdzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych 5 czerwca 1936 roku.

Jak wygląda symbol Łodzi?

Na czerwonym polu herbu umieszczono złotą łódź z jednym wiosłem w tym samym kolorze. W swoim kształcie nawiązuje do pieczęci z 1577 roku.

Herb Łodzi, źródło: Pixabay

Legenda herbu Łodzi

Skąd wziął się herb? Jego czerwone tło ma rzekomo nawiązywać do legendy o pustelniku, który żył niegdyś nieopodal osady. Przygarnął on i chronił dziewczynę oskarżoną o paranie się magią. Niestety uciekinierkę odnaleziono, mężczyzna próbował ją obronić i został zabity. Dzisiejsze tło herbu to symbol jego krwi, która trysnęła na stojącą nieopodal tarczę rycerską.

Z kolei łódka ma symbolizować pierwszy dom, jaki stworzył legendarny sołtys wsi Łodzia, Janusz Piotrowic - po przebyciu puszczy zatrzymał się on i zamieszkał w swojej łodzi, która nie nadawała się już do dalszej podróży.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole