586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole wiatru

Symbol wiatru

Symbol wiatru to zwykle graficzne przedstawienie wiatru w formie elementów spiralnych albo w kształcie podmuchów przypominającym rysunek płomieni ognia.

Symbol wiatru na mapie

Symbol wiatru to oznaczenie kierunków i prędkości wiatrów na mapie synoptycznej za pomocą węzłów, to jeden z symboli pogody. Węzeł jest to z kolei jednostka miary, równa jednej morskiej mili na godzinę. Symbol węzła przedstawia kreskę z końcówką w postaci pochyłej kreski lub kresek albo trójkąta lub trójkątów – ich liczba zależy od prędkości wiatru.  Wyjątek stanowi oznaczenie zera węzłów, które przedstawia się jako okrąg. Końcówka symbolu wskazuje ponadto kierunek wiatru.   

Węzły - symbole wiatru

Róża wiatrów

Do oznaczania wiatrów służy również róża wiatrów. W meteorologii to diagram wiatrów, czyli graficzne przedstawienie statystki kierunków i prędkości wiatrów w określonym miejscu.

Róża wiatrów, źródło: Pixabay

Róża wiatrów to ponadto rysunek umieszczany na dawnych mapach nawigacyjnych, przedstawiający częstotliwość wiatrów wiejących z różnych kierunków. Róża wiatrów jest gwiaździstą figurą z ośmioma lub szesnastoma ramionami.

Wiatr jako symbol

W kulturze i tradycji wiatr symbolizuje czas, ruch, przemijanie i zmienność. To ponadto symbol niebezpieczeństwa, wojny, aktywności i szybkości. W starożytności widziano w nim bóstwa. Był postrzegany również jako życiodajna moc, odrodzenie, wolność oraz szybkość.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole