520 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole wiatru

Symbol wiatru

Symbol wiatru to zwykle graficzne przedstawienie wiatru w formie elementów spiralnych albo w kształcie podmuchów przypominającym rysunek płomieni ognia.

Symbol wiatru na mapie

Symbol wiatru to oznaczenie kierunków i prędkości wiatrów na mapie synoptycznej za pomocą węzłów, to jeden z symboli pogody. Węzeł jest to z kolei jednostka miary, równa jednej morskiej mili na godzinę. Symbol węzła przedstawia kreskę z końcówką w postaci pochyłej kreski lub kresek albo trójkąta lub trójkątów – ich liczba zależy od prędkości wiatru.  Wyjątek stanowi oznaczenie zera węzłów, które przedstawia się jako okrąg. Końcówka symbolu wskazuje ponadto kierunek wiatru.   

Węzły - symbole wiatru

Róża wiatrów

Do oznaczania wiatrów służy również róża wiatrów. W meteorologii to diagram wiatrów, czyli graficzne przedstawienie statystki kierunków i prędkości wiatrów w określonym miejscu.

Róża wiatrów, źródło: Pixabay

Róża wiatrów to ponadto rysunek umieszczany na dawnych mapach nawigacyjnych, przedstawiający częstotliwość wiatrów wiejących z różnych kierunków. Róża wiatrów jest gwiaździstą figurą z ośmioma lub szesnastoma ramionami.

Wiatr jako symbol

W kulturze i tradycji wiatr symbolizuje czas, ruch, przemijanie i zmienność. To ponadto symbol niebezpieczeństwa, wojny, aktywności i szybkości. W starożytności widziano w nim bóstwa. Był postrzegany również jako życiodajna moc, odrodzenie, wolność oraz szybkość.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

Podobne symbole