586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole komunizmu

Jakie są symbole komunizmu?

Jednymi z najbardziej znanych symboli komunizmu są czerwona gwiazda oraz sierp i młot.

Czerwona gwiazda – historia i znaczenie symbolu

Czerwona pięcioramienna gwiazda jako symbol komunizmu stała się popularna po rewolucji październikowej w 1917 roku, najpierw na terenie Rosji Radzieckiej (potem ZSRR), a następnie jako emblemat partii komunistycznych na całym świecie.

Symbol komunizmu - czerwona gwiazda, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Red_star.svg

Czerwona gwiazda obecna była na umundurowaniu i sprzęcie wojskowym Armii Czerwonej, a także odznaczeniach państwowych, godłach i flagach.

Istnieją interpretacje, wedle których pięć ramion gwiazdy symbolizuje pięć palców dłoni proletariusza albo pięć kontynentów. Kolor czerwony jest m.in. barwą rewolucji, symbolizuje walkę i krew.

Sierp i młot – historia i znaczenie symbolu

Sierp i młot stał się symbolem komunizmu po rewolucji październikowej w 1917 roku. Został wyłoniony w konkursie zorganizowanym przez W. Lenina na projekt znaku radzieckiego. Potem symbol był obecny na herbach i flagach różnych państw.

Symbol komunizmu - sierp i młot, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hammer_and_sickle_red_on_transparent.svg

Sierp i młot miały być wyrazem idei dyktatury proletariatu, realizowanej przez rządy robotników (młot – symbol pracy robotnika) i chłopów (sierp – symbol pracy rolnika).

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole