488 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole faszyzmu

Co to jest faszyzm?

Faszyzm to doktryna polityczna, ideologia i forma rządów, wyróżniająca się takimi cechami jak scentralizowanie władzy, kult wodza, stosowanie terroru, uznawanie wyższości jednych ras i narodów nad innymi.

Istnieje wiele symboli ściśle związanych z faszyzmem, niektóre z nich używane są do dzisiaj przez różne ruchy, organizacje itd.

Symbole faszyzmu

Swastyka

Swastyka hitlerowska to znak nazistowskich Niemiec. Pierwotnie swastyka to natomiast stary symbol obecny w wielu religiach i kulturach, zaadaptowany w początkach XX wieku jako symbol rasy aryjskiej, a następnie przejęty przez Hitlera jako znak III Rzeszy. Współcześnie jako symbol faszyzmu pojawia się w kilku wariantach.

Swastyka (znak hitlerowski) - symbol faszyzmu

Falanga

Falanga to znak używany przez radykalne środowiska narodowe. Przedstawia rękę trzymającą miecz.

Symbol falangi - symbol faszyzmu

Toporzeł

Toporzeł to symbol, który przedstawia obosieczny topór z głową orła, przypominającą kształt haka. Został zaprojektowany jako godło odrodzonej Polski. Używany był przez Ruch Nacjonalistów Polskich Zadruga, a obecnie przez nacjonalistycznych neopogan.

Toporzeł - symbol faszyzmu

Krzyż celtycki

Krzyż Celtycki to symbol pochodzący z wierzeń przedchrześcijańskich, był używany przez nazistów podczas II wojny światowej.

Krzyż celtycki - symbol faszyzmu

Wilczy Hak

Wilczy Hak to symbol pochodzący od runy, używany przez ochotniczą jednostkę wojskową Waffen-SS, współcześnie wykorzystywany przez neonazistów.

Wilczy Hak - symbol faszyzmu

Liczba 88

Liczba 88 to skrót od faszystowskiego pozdrowienia „Heil Hitler”. Litera „H” jest ósmą literą alfabetu, dlatego 88 oznacza „HH”.

Liczba 14

Liczba 14 oznacza czternaście słów zaczerpniętych z „Mein Kamf” Adolfa Hitlera: We must secure the existence of our people and a future for white children (w tłumaczeniu polskim: Musimy zagwarantować byt naszych ludzi i przyszłość dla białych dzieci).

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

Podobne symbole