586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole faszyzmu

Co to jest faszyzm?

Faszyzm to doktryna polityczna, ideologia i forma rządów, wyróżniająca się takimi cechami jak scentralizowanie władzy, kult wodza, stosowanie terroru, uznawanie wyższości jednych ras i narodów nad innymi.

Istnieje wiele symboli ściśle związanych z faszyzmem, niektóre z nich używane są do dzisiaj przez różne ruchy, organizacje itd.

Symbole faszyzmu

Swastyka

Swastyka hitlerowska to znak nazistowskich Niemiec. Pierwotnie swastyka to natomiast stary symbol obecny w wielu religiach i kulturach, zaadaptowany w początkach XX wieku jako symbol rasy aryjskiej, a następnie przejęty przez Hitlera jako znak III Rzeszy. Współcześnie jako symbol faszyzmu pojawia się w kilku wariantach.

swastyka
Swastyka (znak hitlerowski) - symbol faszyzmu, źródło: Shutterstock

Falanga

Falanga to znak używany przez radykalne środowiska narodowe. Przedstawia rękę trzymającą miecz.

Symbol falangi - symbol faszyzmu, źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Falanga_(symbol).svg

Toporzeł

Toporzeł to symbol, który przedstawia obosieczny topór z głową orła, przypominającą kształt haka. Został zaprojektowany jako godło odrodzonej Polski. Używany był przez Ruch Nacjonalistów Polskich Zadruga, a obecnie przez nacjonalistycznych neopogan.

Toporzeł - symbol faszyzmu

Krzyż celtycki

Krzyż Celtycki to symbol pochodzący z wierzeń przedchrześcijańskich, był używany przez nazistów podczas II wojny światowej.

Krzyż celtycki - symbol faszyzmu, źródło: Pixabay

Wilczy Hak

Wilczy Hak to symbol pochodzący od runy, używany przez ochotniczą jednostkę wojskową Waffen-SS, współcześnie wykorzystywany przez neonazistów.

Wilczy Hak - symbol faszyzmu, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wolfsangel.svg, autor: MesserWoland, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Liczba 88

Liczba 88 to skrót od faszystowskiego pozdrowienia „Heil Hitler”. Litera „H” jest ósmą literą alfabetu, dlatego 88 oznacza „HH”.

Liczba 14

Liczba 14 oznacza czternaście słów zaczerpniętych z „Mein Kamf” Adolfa Hitlera: We must secure the existence of our people and a future for white children (w tłumaczeniu polskim: Musimy zagwarantować byt naszych ludzi i przyszłość dla białych dzieci).

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole