586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol Warszawy

Co jest symbolem Warszawy?

Symbolem Warszawy jest warszawska syrenka. Według legendy broni miasta swoim mieczem i tarczą oraz jest jego opiekunką.

Jej wizerunek znajduje się również na herbie Warszawy i w tej postaci obowiązuje od 1938 roku – został wówczas wyłoniony w konkursie, którego zwycięzcą ogłoszono Feliksa Szczęsnego Kwartę.

Wizerunek syrenki jest jednak obecny w całej przestrzeni miasta na pomnikach i płaskorzeźbach, to np. Pomnik Syreny na Starym Mieście, Pomnik Syreny na Powiślu.

Jak wygląda symbol Warszawy?

Wizerunek warszawskiej syrenki przedstawia postać kobiety z ogonem ryby (pół kobieta, pół ryba), uzbrojonej w miecz i tarczę.  

Symbol/herb Warszawy, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:POL_Warszawa_COA.svg, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en

Historia herbu Warszawy

Wizerunek syrenki kojarzony jest z Warszawą począwszy od XIV wieku, kiedy to pojawił się po raz pierwszy w dokumentach stolicy.

Legenda mówi, że kiedy syrenka wyszła na brzeg Wisły, aby tam odpocząć, została uwięziona przez chciwego kupca. Chciał on dorobić się na jej śpiewie, wystawiając syrenkę na jarmarkach. Została jednak uwolniona przez syna jednego z rybaków. W dowód wdzięczności obiecała, że już zawsze będzie strzegła miasta i jego mieszkańców.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole