586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol świateł postojowych

Co to są światła postojowe?

Światła postojowe to rodzaj świateł samochodowych, które służą do oświetlenia pojazdu w warunkach niedostatecznej widoczności podczas zatrzymania i  postoju. Mają na celu zasygnalizowanie innym użytkownikom drogi pozycji pojazdu w przestrzeni.

Światła postojowe nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Należy je ponadto odróżniać od świateł pozycyjnych, które mogą spełniać ich funkcję.  

Światła postojowe znajdują się z przodu (światło barwy białej) i z tyłu pojazdu (światło barwy czerwonej lub pomarańczowej).

Jak wygląda symbol świateł postojowych?

Symbol świateł postojowych to zielona ikona wyświetlana na tablicy rozdzielczej, przedstawiająca dużą literę „P” oraz promienie, które od niej odchodzą.

symbol świateł postojowych
Symbol świateł postojowych, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:A08_Parking_lights.svg, autor: Ehsnils (grafika niezmieniona), licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Kiedy używa się świateł postojowych i jak je włączyć?

Świateł postojowych używa się w czasie zatrzymania lub postoju pojazdu w warunkach ograniczonej widoczności.

Przepisy dopuszczają włączenie świateł postojowych jedynie od środka jezdni, jeśli długość pojazdu nie jest większa niż 6 m, a szerokość nie przekracza 2 m.

Światła postojowe włącza się tak jak kierunkowskazy – mogą działać po prawej lub lewej stronie albo wszystkie na raz.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole