586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol gwiazdy

Symbol gwiazdy

Symbol gwiazdy to znak figury geometrycznej o pewnej liczbie ramion, które rozchodzą się promieniście z jednego punktu.

Gwiazdy w astronomii

W astronomii gwiazda jest obiektem znajdującym się w kosmosie, widocznym z Ziemi jako jasny punkt na niebie. To jedno z ciał niebieskich. Gwiazdy oznacza się nazwami. Najbliżej Ziemi znajduje się Słońce, inne to np. Syriusz, Gwiazda Polarna.

Układ gwiazd nazywa się gwiazdozbiorem lub konstelacją. Wyróżnia się 88 gwiazdozbiorów, których nazwy pochodzą w większości z czasów starożytnych. Gwiazdozbiory na ekliptyce oznacza się znakami zodiaku.

Symbol gwiazdy

W ramach gwiazdozbioru gwiazdy oznacza się literami greckiego lub łacińskiego alfabetu.

Gwiazda jako symbol

W kulturze i tradycji gwiazda jest symbolem mądrości, przewodnika, nieskończoności i wiedzy o przyszłości. Symbolizuje ponadto przeznaczenie, los, nadzieję i szczęście. Łączy się ją z przepowiadaniem przyszłości. Gwiazdą nazywa się osobę sławną, podziwianą.

W Biblii gwiazda betlejemska jest przewodnikiem na drodze. Gwiazdy świecące w ciemności są również interpretowane jako walka sił duchowych z siłami ciemności.

Gwiazdy znajdują się na flagach wielu państw. Czerwona gwiazda jest symbolem komunizmu. Gwiazda Dawida to sześcioramienna gwiazda, będąca godłem Izraela i symbolem religii żydowskiej.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole