586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Oznaczenia tworzyw sztucznych

Oznaczenia tworzyw sztucznych

Oznaczenia tworzyw sztucznych to trójkątne symbole z cyfrowym i literowym znakiem, które umieszcza się na opakowaniach wytwarzanych z plastiku.

Umieszczona wewnątrz złożonego z trzech strzałek trójkąta cyfra (od 1 do 7) informuje, z jakiego tworzywa produkt został wykonany, pod trójkątem znajduje się oznaczenie literowe.

Jakie są symbole tworzyw sztucznych?

Oznaczenia/symbole tworzyw sztucznych

1 – PET (Polyethylene Terephthalate)

To jedno z najczęstszych oznaczeń tworzyw sztucznych, znajduje się m.in. na naczyniach jednorazowych, butelkach napojów i wody.

Opakowania PET mogą być szkodliwe. Badania dowodzą, że płyny przechowywane w butelkach PET zawierają substancje, które działają podobnie jak estrogeny, co może mieć negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną człowieka.

Opakowań PET nie wolno ponownie wykorzystywać, podgrzewać ani wystawiać na działanie promieni słonecznych.

2 – HDPE (High Density Polyethylene)

To oznaczenie polietylenu o bardzo dużej gęstości, znajdują się m.in. na opakowaniach na mleko, chemię gospodarczą.

Jest to jeden z bezpieczniejszych rodzajów plastiku, który można wykorzystywać ponownie. Używa się go również do produkcji zabawek, kontenerów na śmieci, rur.

3 – PCV (Polyvinyl Chloride)

To oznaczenia polichlorku winylu, który jest używany do produkcji wykładzin, stolarki okiennej.

Jest to jeden z najbardziej szkodliwych dla środowiska i organizmu ludzkiego rodzajów plastiku. Podczas jego spalania mogą wydzielać się dioksyny – bardzo toksyczne substancje, uważane za niebezpieczniejsze od cyjanku potasu.

4 – LDPE (Low Density Polyethylene)

To oznaczenia polietylenu o niskiej gęstości. Używa się go do produkcji opakowań, folii i naczyń mających kontakt z żywnością.

Jest to stosunkowo bezpieczny rodzaj plastiku. Można wykorzystywać ponownie, nie wolno go jednak podgrzewać.

5– PP (Polypropylene)

To oznaczenia polipropylenu. Używa się go m.in. do produkcji opakowań mających kontakt z żywnością (np. opakowań jogurtów, margaryny), nakrętek do butelek, tekstyliów.

Jest to jeden z najbezpieczniejszych rodzajów plastiku. Nie wolno go podgrzewać, jest za to odporny na działanie niskich temperatur.

6 – PS (Polystyrene)

To oznaczenie polistyrenu (to np. styropian). Używa się go m.in. do produkcji jednorazowych naczyń (np. kubków na kawę czy opakowań do dań na wynos), zabawek, ociepleń budynków.

Jest to bardzo toksyczny rodzaj tworzywa.

7 – other (inne)

To oznaczenie dotyczy innych rodzajów tworzyw sztucznych, zwykle mieszanki trudnej do identyfikacji. Tego rodzaju opakowania często zawierają Bisfenol A (BPA) i inne toksyczne związki.

Opakowań z tym oznaczeniem nie wolno używać ponownie.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole